Znajomość języka, a jakość podróżowania

Wiele osób twierdzi, że w dzisiejszych czasach, znajomość języka, podczas podróżowania nie jest, aż tak ważna. Z czego to wynika? Prawdopodobnie z tego, że interaktywne systemy tłumaczeń nie dość, że są dużo lepiej dopracowane niż kilka lat temu, to jeszcze są ogólnodostępne. Każdy kto posiada smartfona może mieć dostęp do cyfrowego tłumacza, a co za tym idzie, samodzielnie tłumaczyć zarówno to, co usłyszał, jak i to, co chce powiedzieć.

Słyszę więcej = wiem więcej

Nie jesteś turystą, który potrafi przeleżeć cały wyjazd na plaży? Lubisz aktywnie spędzać czas, zwiedzać, poznawać zwyczaje oraz historię miejsca do którego jedziesz? Również tutaj zarówno analogowy, jak i cyfrowy „tłumacz” nie znajdzie swojego zastosowania. W momencie kiedy podróżujesz bez przewodnika, nie jesteś w stanie przetłumaczyć wszystkich słów, których używa miejscowa ludność. Nawet jeśli masz najlepszą aplikacje do tłumaczenia, nie jest ona w stanie wyłapać większości słów, tym bardziej z języka potocznego używanego przez miejscową ludność. Nawet jeśli posiadasz przewodnika, to prawdopodobnie, będzie on posługiwał się językiem angielskim. Wynajęcie przewodnika wiąże się także z dodatkowymi kosztami, których większość z nas chciałaby uniknąć. Jest jeszcze jeden aspekt o którym warto pamiętać – nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z ludźmi, nawet najlepszy telefon.

kursy intesywne wrocław

Bądź niezależny

Płynne władanie danym językiem posiada bardzo wiele zalet, których ciężko zliczyć. Wyobraź sobie, że jedziesz na wakacje i stajesz się zupełnie niezależny! Możesz swobodnie porozumiewać się z ludźmi zamieszkującymi dany kraj i nie potrzebujesz do tego znajomych, rodziny, ani tym bardziej tłumacza. Żadna tablica informacyjna nie stanowi dla Ciebie problemu, a dokładne zrozumienie słów kelnera w restauracji sprawia, że nie jesteś zawiedziony zamówionym posiłkiem. Po prostu tak jak w języku, zanurzasz się w kulturze danego kraju. Pamiętaj, że kultura to nie tylko zabytki oraz artystyczna spuścizna przodków, to również małe rzeczy takie jak lokalne opowieści, legendy oraz zwyczaje, których próżno szukać w przewodnikach. Jeśli jesteś fascynatem miejsca lub regionu, do którego się wybierasz – koniecznie spróbuj nauczyć się języka, którego się tam używa. Zobaczysz, że Twoja podróż będzie znacznie bardziej satysfakcjonująca, a co za tym idzie – bardziej kompletna.

blog językowy

Jak to zrobić, żeby zdążyć

Dużo zależy od języka, którego chcesz się nauczyć oraz w jakim stopniu opanowałeś go do tej pory. Jeśli uczyłeś się już danego języka, może wystarczy intensywna powtórka? Jeśli uważasz, że to dla Ciebie za mało, weź pod uwagę przyśpieszony i intensywny kurs językowy z lektorem lub native speakerem. Mówiąc intensywny, mam na myśli kilka godzin pracy z językiem dziennie. Pozwoli Ci to naprawdę zanurzyć się w danym języku, dzięki czemu, pojedziesz na wakacje w pełnym, językowym gazie. Kolejnym polecaną czynnością jest również oglądanie filmów z napisami w danym języku. Pamiętaj im więcej kontaktów z językiem, tym lepsze będą efekty! Oczywiście trudno będzie Ci opanować w tak krótkim czasie np. język mandaryński czy japoński. Jednak jeśli chodzi o takie języki, jak angielski, hiszpański czy włoski sprawa wydaje się być dużo prostsza. Życzymy powodzenia!

 

 

 

 

 

8 Replies to “Znajomość języka, a jakość podróżowania”

    1. Już wkrótce po przerwie kolejne ciekawe wpisy na temat języków i podróży. Zapraszamy do lektury. 🙂

  1. Z własnego doświadczenia wiem, że mimo wszystko angielski nie wystarczy (nawet w Europie) ale już z hiszpańskim faktycznie można w pełni podróżować.

  2. Tylko z językami można w pełni „chłonąć” wszystko w danym kraju, wiem z własnego doświadczenia.

  3. Moim zdaniem komfort podróżowania jest dużo większy gdy zna się jakiś język- na takim poziomie, żeby bez problemu i bez skrępowania się dogadać;) Dlatego sama zdecydowałam się na odświeżenie ang. Zapisałam się na kurs online, jestem na razie po kilku lekcjach ale już widzę efekty;)

  4. Aby podróżować i w pełni chłonąć dany kraj i miejsce, warto znać języki.
    Jeśli nie zna się języka warto przynajmniej poznać słownictwo i zwroty pomocne w podróży. Polecam naukę języków w podróży, gdzie znajdują się od razu zgromadzone sytuacje, pojawiające się podczas wyjazdów zagranicznych. Więcej informacji

  5. Ja ze swojego punktu widzenia, będąc miesiąc u siostry w Londynie niestety bałam się odezwać. Dopiero po powrocie wzięłam się za to, żeby odświeżyć swoją wiedzę i podszkolić się z kimś, kto wie jak to robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.