Nauka języka obcego – indywidualnie czy w grupie?

W dobie zaawansowanych technologii i Internetu, potrzeba nauki nowego języka staje się trwałym elementem dnia codziennego każdego z nas. Znajomość języków daje możliwość zgłębiania różnorodnych tematów, a to głównie dzięki kanałom social media jak Facebook, Twitter czy Youtube.

Możliwość zrozumienia wartościowych debat czy dyskusji na arenie międzynarodowej pozwala nam być na bieżąco w sprawach ważnych dla nas i świata. Dodatkowo, jesteśmy w stanie aktywnie uczestniczyć  w interesujących nas panelach dyskusyjnych czy też konferencjach. Miejsce i czas nie gra roli!

Nauka nowego języka może być nie lada wyzwaniem, ale z drugiej strony – jedną wielką zabawą. Wymaga ona przede wszystkim poznania nowych słówek, gramatyki, konstrukcji zdań, wymowy i wiele więcej…

Biorąc pod uwagę obowiązki w domu, w szkole i pracy, nauka obcego języka zdecydowanie wymaga poświęcenia. Jednak mając chęci i wielki zapał do działania, nic nie stoi na przeszkodzie! Ale… czy powinniśmy skupić się na indywidualnej nauce w domu, a może wybrać szkołę językową i naukę w grupie?

„ZA” i „PRZECIW” każdego ze sposobów nauczania

ZALETY  nauki samemu

nauka języka

– Możesz kontrolować i zarządzać czasem nauki, który nie będzie kolidował z innymi zajęciami,

– Sam ustalasz tempo nauki języka. Szybkość uczenia się dostosowujesz do twoich umiejętności, czasu i zasobów,

– Masz dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś cię rozproszy podczas nauki. Ucząc się samemu łatwiej o skupienie!

WADY nauki samemu

– Nie masz nikogo, kto cię zmotywuje do szybszej pracy, kiedy jesteś roztargniony, a głowa błądzi w obłokach,

– Nie mając samozaparcia, ciężko jest nie ulec innym pokusom, jak wyjście do kina czy wspólna kolacja, które wypełniają czas przewidziany na naukę

– Ciężko jest samemu sprawdzać postępy swojej pracy i wyeliminować błędy.

ZALETY nauki w grupie

indywidualna

– Ucząc się w grupie, masz możliwość zweryfikowania swojego poziomu języka, umiejętności i bogactwa słów. Im częściej używasz określonych schematów zdań, tym szybciej  je zapamiętujesz,

– Nauka w grupie przełamuje bariery językowe i strach przed mówieniem, który często ci towarzyszy, kiedy wyjeżdżasz do obcego kraju. Osłuchanie się z językiem pozwala ci szybciej przyswoić słownictwo,

– Uczenie w grupie to dodatkowa motywacja. Widząc, że kolega jest lepszy ode ciebie, czujesz potrzebę dodatkowej nauki, by mu dorównać.

WADY nauki w grupie

– Nauka w grupie powoduje, że jesteś bardziej rozproszony. Dodatkowe szumy i hałasy nie pozwalają ci się skupić i skoncentrować na zajęciach.

– Praca w grupie wymaga dostosowania się do innych, do różnych osobowości i charakterów. Każdy uczestnik zajęć może mieć inną motywację do nauki, co również może kolidować z twoimi celami wyszkolenia się w obrębie pisania czy mówienia.

Nauka nowego języka – wyzwania

 

Zaczynając przygodę z obcym językiem, wszystko jest dla nas nowe. Sprostanie nowym zasadom gramatycznym, nowemu słownictwu  czy też fonetyce może sprawiać nie lada wyzwanie. Dlatego też przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci przezwyciężyć trudności związane z pierwszymi krokami nauki obcego języka.

sam poznawaj nowe słówka – wyznacz sobie liczbę słówek, których będziesz się uczył każdego dnia. Wspomagaj się obrazkami, które ułatwiają zapamiętywanie nowo poznanych słów. Nagrywaj się – to pozwoli ci sprawdzić czy dobrze wymawiasz poszczególne wyrazy.

sam ucz się struktur gramatycznych oraz gotowych schematów zdań – by swobodnie posługiwać się językiem, trzeba dobrze opanować struktury gramatyczne oraz konstrukcję zdań. Ważne jest, by nie szukać na siłę odpowiedników w języku ojczystym. W zależności od pochodzenia danego języka, gramatyka może się różnić.

praktykuj swoją wiedzę w grupie – znając już podstawowe słownictwo, struktury gramatyczne oraz konstrukcję zdań, spotykaj się z innymi, by poczuć płynność w mówieniu. Praktyka języka w grupie pokazuje ci, ile już potrafisz, weryfikuje twoją wiedzę i wytyka błędy, które warto od razu poprawić. Najlepszą praktyką języka jest przebywanie w miejscu i wśród ludzi, dla których język ten jest językiem ojczystym.

A więc uczyć się samemu czy w grupie?  

Wszystko zależy od tego, jak trudnego języka zaczynasz się uczyć, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę oraz twojej motywacji.

Nauka nowego języka jest swego rodzaju wyzwaniem. Każdy musi znaleźć swoją motywację i cele określające czego dokładnie chce się nauczyć, ile czasu chce na to poświęcić i co ostatecznie osiągnąć.

Czy naprawdę chcesz się nauczyć nowego języka? Dlaczego? W jakim celu? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci w znalezieniu determinacji do działania.

3 Replies to “Nauka języka obcego – indywidualnie czy w grupie?”

  1. Z naszego doświadczenia wynika, że wszystko zależy od indywidualnych preferencji uczącego się. Najważniejsza jest motywacja i chęć do nauki. 🙂

  2. Teraz jest cała masa możliwości obcowania z językiem po prostu wszędzie. Coraz więcej osób uczy się w internecie , korzystając z różnych ciekawych stron lub spotykając się z obcokrajowcami, których jest całkiem sporo w Polsce, przynajmniej u nas we Wrocławiu. Wystarczy wyjść na ulicę, aby kogoś spotkać i pogadać.

  3. Ucząc się samemu trzeba być nie tylko zmotywowanym, ale konsekwentnym i wytrwałym. Bez nauczyciela czy korepetytora nauka może iść bardziej mozolnie i może wpływać demotywująco. Praca z korepetytorem z kolei wydaje mi się przyspiesza proces nauki. Korepetytor jest w stanie od razu wyjaśnić wiele drobnych spraw, któych znalezienie objaśnienień zajęłoby nam sporo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.