Flamenco -fiesta w Hiszpanii

Hiszpania – kraj pełen sprzeczności

Hiszpania jest zróżnicowana przede wszystkim pod względem terytorialnym. Składa się z autonomicznych regionów takich jak: Andaluzja, Aragonia, Asturia, Kantabria, Rioja, Kastylia–La Mancha, Kastylia i León, Walencja, Estremadura, Galicja, Murcja, Katalonia, Nawarra, Madryt, Kraj Basków oraz wyspy Baleary oraz Wyspy Kanaryjskie. W poszczególnych regionach istnieją odrębne i nawet nie podobne do siebie języki! To trochę tak jak nasz kaszubski i góralski – dla osób nie znających tych regionalizmów, są całkowicie niezrozumiałe. 

Hiszpania

Zróżnicowanie regionalne Hiszpanii wynika głównie z zawirowań historycznych oraz dawnego podziału na osobne królestwa. Najbardziej odrębną grupą są Baskowie, zamieszkujący północne tereny półwyspu na granicy Hiszpanii oraz Francji nad Zatoką Biskajską.  Hiszpanie czują bardzo silną tożsamość ze swoją grupą etniczną. Mieszkaniec Barcelony może poczuć się urażony, gdy nazwiemy go Hiszpanem, ponieważ jest Katalończykiem!

Język hiszpański, którego uczymy się nazywany jest również językiem kastylijskim, którego używa się głównie w centrum Hiszpanii. Na dzisiejszy obraz Hiszpanii miała wpływ kultura chrześcijańska, judaistyczna oraz arabska. Do tej ostatniej podobieństwa zauważymy w wyglądzie Hiszpanów oraz języku – głównie dialekcie andaluzyjskim. 

Hiszpanie są bardzo pogodnym narodem. Wyróżniają się ogromną radością życia oraz towarzyskością. Czas wolny najczęściej spędzają w gronie rodziny lub przyjaciół w barach, restauracjach lub kawiarniach, prowadząc ożywione dyskusje i ciesząc się dobrym jedzeniem. Dla Europejczyków ze wschodu i północny mogą wydawać się bardzo głośni! Są również bardzo dumni, ekscentryczni, dużo gestykulują, są spontaniczni i bezpośredni. Mężczyźni głośno i poufale komentują wygląd kobiet – najczęściej należy odbierać takie zachowanie jako komplement! Hiszpanie żyją powoli, możemy określić ich sposób życia jak popularny ostatnio "slow life". Na pewno na dobre im to wychodzi, ponieważ narody mieszkające na południu Europy żyją dłużej i zdrowiej 😉 Wpływ ma na to właśnie życie pozbawione stresów oraz odpowiednia dieta. Hiszpanie nigdzie się nie spieszą, a 15 minutowe spóźnienie jest normą. Wiele obowiązków odkładają na jutro. Wyznają wieczne „mañana”!

Hiszpańskie święta

Hiszpanie mają mnóstwo świąt! Przynajmniej raz w każdym miesiącu obchodzą jakieś święto, w  trakcie którego wszystkie banki, sklepy oraz urzędy są zamknięte. Wszystkie święta obchodzone są niezwykle hucznie! Za najważniejsze i największe święto uznaje się Wielki Tydzień – Semana Santa (Wielkanoc).Połączone jest z licznymi i widowiskowymi procesjami. 

 

semana santa

Kolejnym bardzo znanym hiszpańskim świętem jest San Fermin obchodzone przez tydzień w Pampelunie (06-14.07). Każdego dnia od 08:00 rano rozpoczyna się gonitwa byków i krów wraz za mężczyznami ubranymi w czerwone chusty, którzy (z własnej woli) przed nimi uciekają. Gonitwa prowadzi do areny, na której codziennie odbywają się corridy. 

san-fermin-festival

La Tomatina – to święto obchodzone w Bunol niedaleko Walencji, na które zjeżdżają się turyści z całego świata aby stoczyć wraz z Hiszpanami walkę na… pomidory 😉 Guerra Roja, czyli czerwona walka jest jedną z największych atrakcji lata w Hiszpanii. Wszystkie ulice, budynki oraz domy pokrywają się miazgą pomidorową. W trakcie tego święte zużywane są dziesiątki ton pomidorów!

La Tomatina -fiesta w Hiszpanii

Fiesta de la Primavera jest najważniejszym świętem obchodzonym w Maladze i trwa aż 9 dni. W czasie tego święta na ulicach stawia się namioty, które służą jako restauracje i serwują pyszne jedzenie, a także napoje i alkohole. Mieszkańcy, a także turyści tańczą na ulicach Flamenco. Wiele osób zakłada wtedy swoje narodowe stroje. Kobiety długie, kolorowe i falbaniaste suknie, a mężczyźni białe koszule z żabotami oraz spodnie z wysokim stanem.

Flamenco -fiesta w Hiszpanii

W całej Hiszpanii 25 lipca hucznie obchodzi się dzień Świętego Jakuba Santiago, patrona kraju. Najbardziej widowiskowe obchody z tej okazji odbywają się w Santiago de Compostela.

Aby dobrze poznać Hiszpanię, warto poznać przynajmniej podstawy hiszpańskiego, w niektórych bowiem regionach porozumienie się w innym niż lokalny język jest wprost niemożliwe , czego na wlasnej skorze doświadczyli Artur i Anna, o czym mówi wpis pt. Hiszpański w Hiszpanii

2 Replies to “Hiszpania – kraj pełen sprzeczności”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.