Jak zostać poliglotą?

Każdy z Was zapewne zna kogoś, kto potrafi porozumiewać się w kilku językach, a sama nauka przychodzi  mu z dużą łatwością. Pewnie nieraz zastanawialiście się, dlaczego niektórym tak łatwo nauczyć się języka obcego, a inni po kilku latach nauki nadal nie osiągają satysfakcjonującego poziomu.  Na wszystko jest jednak sposób.

Czy każdy może zostać poliglotą?

Słowo poliglota wywodzi się od greckiego słowa polýglōttos, czyli wielojęzyczny. Język to nic innego jak system znaków za pomocą, którego możemy wyrażać swoje myśli. Jeśli język jest systemem to znaczy, że ma również swoje mechanizmy, które należy poznać, żeby go używać. Gdyby język był tworem abstrakcyjnym, to jego nauka byłaby praktycznie niemożliwa.

W ciągu naszego życia poznajemy różne mechanizmy, np.: chodzenia, jazdy na rowerze czy w końcu prowadzenia samochodu. Podobnie rzecz ma się z językiem. Jeśli będziemy wstanie opanować mechanizm nauki jednego języka, będziemy w stanie także nauczyć  się innego.
Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas z samych.

Wiele osób mówi, że nie ma talentu do języków, ale czy potrzebowali oni talentu do nauczenia się chociażby wspomnianej jazdy na rowerze?

nauka języków

Jakie rady dają poligloci?

Oczywiście nie każdy poliglota używa tych samych technik do nauki języka. Każdy z nich ma swoje sprawdzone sposoby na naukę języków obcych.
Jednym z poliglotów, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi ,jest Kamil Kaszubski,  prowadzący kanał na youtube pt. kodpoligloty.pl. W jednym ze swoich filmów wymienia trzy obowiązkowe elementy skutecznej nauki języków obcych, są to:

  1. Nauka języka musi być praktyczna. Ucz się tylko , co niezbędnie potrzebne.
    Nie wkuwaj słówek, które nigdy się Tobie nie przydadzą. Ucz się rozmawiać!
  2. Nie bój się robienia błędów. Trzeba nastawić się na to, że będziemy je popełniać i wykorzystywać w pełni cały ich potencjał.
  3. Bądź systematyczny. Lepiej uczyć się 15 minut ale codziennie, niż 4 godziny raz w tygodniu. Optymalny wymiar czasu na skuteczną naukę języka to 30-60 minut dziennie, ale nawet kwadrans dziennie będzie miał bardzo pozytywny wpływ na nasze możliwości językowe.

Ilość czy jakość?

Poligloci twierdzą, że nawet 1000 słów pozwoli nam na porozumiewanie się z obcokrajowcami w sposób komunikatywny. Natomiast 2000 słów pozwoli nam na płynne mówienie w języku obcym.

Liczby te mogą niektórym wydawać się duże, ale jeśli rozłożymy 1000 słów na 100 dni to każdego dnia będziemy musieli nauczyć się zaledwie 10 ! Jeśli jednak chcielibyśmy zaczytywać się w skomplikowanych tekstach naukowych lub technicznych – należy znać ponad 3000 tysiące słów.

Idą tym tropem ucząc się 10 słów dziennie przez 100 dni, czyli 4 miesiące możesz opanować język na poziomie komunikatywnym. Liczy się tylko pomysł i system.

Rodzi się pytanie, czy jeśli z siedmiu języków opanujemy np. po 1000 słów to już powinniśmy uważać się za poliglotów? Nie ma sztywnych ram mówiących kogo określamy mianem poligloty, a kogo nie. Dla przykładu jeden z najbardziej znanych polskich poliglotów (15 miejsce w rankingu światowym), pochodzący z Wrocławia Grzegorz Pisarski deklaruje znajomość 20 języków w stopniu płynnym! Jest to jednak pasjonat, dla którego nauka języków to życiowa misja.

Jak widać, jeśli  chcesz  posługiwać się językiem w stopniu komunikatywnym, nie jest to takie trudne. Ważne jest to, ile zaangażowania  włożysz w naukę języka, jaki  opracujesz system i czy będziesz systematyczny.

Możesz skorzystać z prostych rad poliglotów i samemu stać się jednym z nich.

Rezultat zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, a teorie o talencie do nauki języków można śmiało włożyć między bajki.

 

 

2 Replies to “Jak zostać poliglotą?”

  1. Ja czuję się poliglotą umiejąc mówić w 3 językach, angielskiego zacząłem się uczyć od niedawna serdecznie polecam na początku się otoczyć językiem. Uczę się z kursem ENLINADO już kilka miesięcy i zauważyłem, spore postępy. Jestem w stanie powiedzieć coś z wielu różnych kategorii. Nie poddaje się i dalej walczę z językiem ucze się z kilku metod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.