rownowaga_w_zyciu

Work-life balance

Jak zapanować nad równowagą w swoim życiu?

Work-life balance, czyli zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym i rodzinnym jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zachwianie którejkolwiek z aktywności wpływa również na drugą. Oznacza to, że jeśli mamy kłopoty w pracy lub poświęcamy na obowiązki zawodowe znacznie więcej czasu niż na życie osobiste, nasza równowaga jest zachwiana. Ten mechanizm podobnie działa w drugą stronę, kiedy mamy np. problemy małżeńskie lub zdrowotne mogą one również odbić się na pracy, którą wykonujemy.

Jak temu zaradzić? Jak osiągnąć constans pomiędzy każdą z tych sfer?

Najważniejsze jest postawienie wyraźnej granicy, pomiędzy pracą, a domem. Ten podział może być szczególnie trudny, kiedy jest się przedsiębiorą, posiada się własną firmę lub pracuje jako freelancer. Praca w domu dodatkowo wszystko utrudnia! Wtedy dom, który jest naszym azylem staje się również miejscem pracy. Stół w kuchni nie służy tylko do wspólnych posiłków z rodziną, ale także do pracy przy komputerze. W łóżku nie tylko śpimy, ale sprawdzamy pocztę na smartfonie czy odpowiadamy na pierwsze telefony.

Aby nie zwariować warto jest postawić sobie wspomnianą wcześniej granicę i stworzyć w domu np. specjalne miejsce do pracy. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń, wygodne biurko, potrzebne przedmioty i przybory biurowe, a także inspirujące obrazy na ścianie zapewnią Ci równowagę jakiej potrzebujesz.

work life balance

Pamiętaj, że pracujesz, żeby żyć – a nie odwrotnie! Myślenie o pracy przez 24 godziny jest niezdrowe, potrzebujesz odpoczynku, a także czasu na rozwijanie własnych pasji oraz zainteresowań. Potrzebujesz czasu dla siebie, nawet po to tylko, żeby się ponudzić. Potrzebujesz czasu dla rodziny i przyjaciół na filiżankę dobrej herbaty. Nie zapominaj o tym, jeśli nie chcesz być sfrustrowany.

Życie jest za krótkie, żeby nie lubić swojej pracy. Jeśli Twoja praca nie jest jednocześnie Twoim hobby, znajdź jakieś punkty podparcia, które sprawią, że z przyjemnością będziesz przychodzić do biura. Znajdź sobie obowiązki, które sprawiają Ci przyjemność i pozwolą rozwijać, ciesz się miłą atmosferą jaka panuje w pracy, zorganizuj swoje biurko, tak aby dobrze Ci na nim pracowało i aby było Twoją prywatną przestrzenią.

Jeśli jednak Twoja praca Cię frustruje, nie masz w niej perspektyw rozwoju, nie bądź leniwy, tylko poszukaj nowej. Bezustannie inwestując w swoje umiejętności, ucząc się języków obcych, poszerzając kompetencje oraz zdobywając wiedzę i doświadczenie stajesz się osobą konkurencyjną na rynku pracy. Dąż do tego aby robić w życiu to co lubisz, ponieważ masz tylko jedno życie. Lepiej jest żałować, że się coś zrobiło, niż się nie zrobiło, ponieważ wtedy nie wiesz jak bardzo Twoje życie mogłoby się zmienić – zazwyczaj na lepsze. Do odważnych świat należy!

Nie musisz być jednak tak bardzo restrykcyjny i nie pozwalać życiu zawodowemu i prywatnemu się przenikać. Jeśli kochasz swoją pracę, gdzie zaliczysz wtedy rozwijanie się w jej kierunku? Konferencje naukowe związane z Twoją pracą, czytanie artykułów lub książek z Twojej dziedziny pozwalają Ci się doskonalić, więc nie dajmy się zwariować.

Work-life balance nie polega na sztywnym wytyczeniu ram; nie odbieranie służbowego telefonu po 18 i w weekendy, nie robieniu nadgodzin, czy nie myśleniu o pracy nawet przez sekundę, gdy jest się w domu. Ta idea polega na znalezieniu własnego sposobu na życie, na odnalezieniu harmonii i byciu szczęśliwym z samym sobą i swoim życiem. To znalezienie kompromisów w pracy i w życiu osobistym oraz umiejętnym współgraniu tych dwóch stref, które Ciebie definiują i mówią kim jesteś.

Odnajdź swoją własną drogę i określ co jest dla Ciebie najważniejsze, umiejętnie stawiaj, a następnie osiągaj cele. Rób więcej rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność 😉

do more of what makes you happy

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.