wakacje we Włoszech

Ciao Italia! Jedziemy na wakacje do Włoch!

Z czym nam się kojarzą włoskie wakacje? Słoneczna pogoda, piękne krajobrazy, imponujące zabytki, pyszna kuchnia, aromatyczna kawa, a do tego przyjaźni i otwarci Włosi. Czego chcieć więcej? Na turystów czeka nie tylko starożytny Rzym, czy romantyczna Wenecja, ale także Florencja, Siena, Piza, Werona, Mediolan, Turyn i małe, białe miasteczka na południu Włoch.

wakacje we Włoszech

Gdzie pojechać?

Rzym – stolica, w zasadzie nie wymaga reklamy; możesz być pewien, że nie wystarczy Ci czasu na odkrycie wszystkich jej sekretów.

Wenecja – mówią, że prawdziwy cud i rzeczywiście przejażdżka gondolą robi wrażenie (choć ta przyjemność ostatnio podrożała). Jednak odkąd plac św. Marka zamienia się po ulewnych deszczach w wielki basen, podnoszą się głosy, by ogrodzić go płotem i wprowadzić opłaty za zwiedzanie. Wenecja staje się więc powoli dość nieprzyjaznym turystom miastem.

wakacje we Włoszech

Florencja – kolebka renesansu, zachwycająca imponującą architekturą, pięknymi kościołami i muzeami. Mimo, że w sezonie ceny rosną, warto wybrać się do miasta wybitnych włoskich malarzy, poetów i humanistów.

Piza – nie ma nic wspólnego z pyszną włoską pizzą, ale i tak warto zobaczyć na własne oczy słynną "krzywą wieżę", a w zasadzie dzwonnicę pizańskiej katedry.

Werona – świadek tragicznej miłości Romea i Julii. Przenosi nas do czasów romantycznej historii za sprawą urokliwych, wąskich uliczek i średniowiecznych zabytków. Chętnie odwiedzana przez artystów i turystów.

wakacje we Włoszech

Mediolan – włoska stolica mody, łącząca w sobie mnóstwo sprzeczności – piękno obok brzydoty, nowoczesność obok zacofania. Gratką dla koneserów muzyki poważnej jest słynna na cały świat opera La Scala.

Turyn – znany za sprawą całunu turyńskiego, choć warto zwiedzić również ze względu na  piękne, barokowe zabytki. Dodatkowo poleca się także skosztować wina wermut wymyślonego przez turyńskiego kupca Antonio Benedetto Carpano.

Portofino  – małe, urokliwe,  koniecznie trzeba zobaczyć, bo jak mówią – raj na ziemi. Można się tu natknąć na gwiazdy i sławy nie tylko filmowego świata.

wakacje we Włoszech

A na południu….
Południe Włoch zachwyca! Tak, tak, podobnie jak miasta na północy, na południu również jest czym nacieszyć oczy. Krajobraz na wybrzeżu morza adriatyckiego tworzą piękne białe miasta z ciekawymi, często oryginalnymi zamkami, pałacami i kościołami.

wakacje we Włoszech
Najlepsze dopiero przed nami…
Bo Włochy to też, a pewnie dla niektórych przede wszystkim, dobre jedzenie. Będąc we Włoszech nie można nie spróbować oryginalnej włoskiej pizzy, pysznego spaghetti, aromatycznej kawy i wspaniałych włoskich lodów (nie mylić z „lodami włoskimi” sprzedawanymi w Polsce). Włosi mówią, że makaron – pasta – to ich narodowa świętość. I rzeczywiście chyba tak jest, bo zwykły makaron z oliwą i parmezanem przygotowany przez włoskiego kucharza to kulinarne dzieło sztuki! I tak naprawdę we Włoszech trudno trafić na złe jedzenie, bez względu na to, czy wybierzemy się do ristorante, trattorii, pizzerii, czy tawerny. Ale jak wszędzie – warto zaglądać do lokalnych knajp czy restauracyjek, bo jest w nich i przyjemniej, i taniej, niż w tych typowo turystycznych.

wakacje we Włoszech

A co do picia?
Oczywiście bezkonkurencyjne jest espresso –  Włosi piją je w zasadzie non stop. Jeśli wolimy kawę z mlekiem musimy się pośpieszyć, bo szansę na filiżankę pysznej cappuccino z pianką mamy tylko do południa. Do obiadu oczywiście wino, dużo wina. Na szczęście wybór jest spory, a najciekawszych odmian szukajmy u lokalnych producentów.

wakacje we Włoszech

Włosi lubią świętować i warto to zobaczyć na własne oczy!

Calcio Storico Fiorentino –  czyli Historyczna Florencka Piłka Nożna.  Co roku, w czerwcu, w centrum Florencji odbywają się rozgrywki czterech drużyn reprezentujących 4 dzielnice miasta. Biorący w nich udział florenccy gladiatorzy, dla upamiętnienia historycznych wydarzeń z 17 lutego 1530 roku, grają w strojach charakterystycznych dla XVI wieku.

wakacje we Włoszech

Palio – sięgający średniowiecza festyn na cześć Matki Boskiej. Organizowany jest w Sienie dwa razy w roku – 2 lipca i 16 sierpnia, a jego kulminacyjnym punktem jest wyścig konny dookoła placu Sieny Piazza del Campo. Każda dzielnica miasta wystawia do gonitwy swojego reprezentanta, a ten, który wygrywa jest noszony na rękach po całym mieście. Wydarzenie rozpala niesamowite emocje zarówno wśród Włochów, jak i licznych turystów.

wakacje we Włoszech

Noc Tarantuli – organizowany w Salerno w Kampanii nad Morzem Tyrreńskim festiwal muzyczny z całonocnymi koncertami, głównie w stylu folk i charakterystycznym tańcem tarantella, który przypomina ruchami człowieka ukąszonego przez pająka tarantulę.

Ferragosto  – wielkie włoskie święto obchodzone 15 sierpnia, pierwotnie o charakterze pogańskim, obecnie połączone ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Turyści tego dnia maja okazję podziwiać uroczyste procesje i sami wziąć udział w radosnym świętowaniu z wszelkimi możliwymi atrakcjami.

wakacje we Włoszech

I jeszcze kilka przydatnych faktów

– na włoskich wakacjach dobrze zaplanuj dzień – z uwagi na sjestę, w małych miastach sklepy są zamykane między 12:30, a 16:00, a w przypadku restauracji przerwa trwa od 15:00 do 19:00

– chcąc zwiedzać kościoły, zwłaszcza w Watykanie, trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze – gołe ramiona, spodenki i spódniczki przed kolano nie będą mile widziane

– jeśli planujesz odwiedzanie muzeów kup kartę wielokrotnego wstępu – wyjdzie taniej, niż przy zakupie pojedynczych biletów

– na północy Włoch  najcieplejszym miesiącem jest lipiec (32–35 °C), a na południu sierpień (38–42 °C)

– w podróż do Włoch warto zabrać krem z filtrem ochronnym UV, ze względu na silne słońce oraz specjalne obuwie do kąpieli, które poprawi bezpieczeństwo podczas wypoczynku na skalistych plażach

– ceny jedzenia we Włoszech są wyższe niż w Polsce, wyjątek stanowią wina i kawy – w taką pamiątkę z podroży warto zainwestować!

Włoskie wakacje

Pamiętaj!         
Nie dziw się, że nie rozumiesz włoskiego, którego być może uczyłeś się przed podróżą – we Włoszech każdy region ma inny dialekt, więc czasem nawet sami Włosi się nie rozumieją. Ale oczywiście nie rezygnuj z rozmów, a jeśli czegoś nie potrafisz powiedzieć, wykorzystuj gesty i miny  – kto, jak nie Włoch, zrozumie Twój niewerbalny przekaz!  Odwiedzaj też nietypowe, mało turystyczne miasta – tak naprawdę w takich zakątkach poznasz prawdziwe Włochy.  A zatem – udanych włoskich wakacji!

Zapraszamy także do czytania innych wpisów dotyczących pięknych Włoch >>

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.