Tajemnice neuronów

Ostatnio wpadł mi ręce bardzo ciekawy artykuł w jednym z popularnonaukowych magazynów, w którym autor zastanawiał się nad możliwościami ludzkiego umysłu. Otóż, problem stary jak świat, bo ludzi zawsze zastanawiało, do czego tak naprawdę są zdolni i jak działa ten osobisty „komputer” w ich głowach.

Na przestrzeni wieków pojawiały się oczywiście różne teorie. Wiązano na przykład możliwości intelektualne z wielkością czy budową mózgu. Pojawiały się też awangardowe teorie mówiące na przykład, że wykorzystujemy zaledwie niewielki ułamek swych możliwości, podczas gdy reszta pozostaje w stanie uśpienia. Prawda jest jednak taka, że mimo lotów w kosmos i zaawansowanej robotyki, w dalszym ciągu nie wiemy na pewno, jak działa nasz mózg i nie znamy dokładnej mapy konstelacji neuronów i synaps.

Naukowcy zwracają uwagę na paradoksy, których wciąż nie sposób wyjaśnić, jak na przykład to, że ktoś ma pamięć totalną albo dokonuje w pamięci operacji na liczbach, przy których wysiadają najbardziej zaawansowane komputery. A tak się zdarza. Jedną z takich ludzkich zagadek jest na przykład Gregg Cox, największy poliglota na świecie, figurujący w Księdze Rekordów Guinessa. Amerykanin posiada świadectwo znajomości 64 języków obcych, choć nieoficjalnie wiadomo, że zna ponad 20 więcej. Początki jego pasji były całkiem zwyczajne. Jako dziecko mieszkał w dzielnicy, w której było sporo obcokrajowców, dlatego pierwszych słówek nauczył się od kolegów z podwórka. Później rozwijał zdolności lingwistyczne, dużo czytając i często zaglądając do słowników. Po studiach pracował też w firmie produkującej sprzęt dentystyczny i w związku z tym sporo podróżował po świecie. Naukę języków  rozpoczął w wieku 8 lat. Marzył o stworzeniu wielkiego słownika, który obejmowałby 225 języków. świecie. Jest żywym przykładem tego, że warto uczyć się języków obcych!

Czy jednak można tymi faktami wyjaśnić jakąś magiczną umiejętność błyskawicznego przyswajania nowych słów i dźwięków? Czy każdy mógłby być Greggiem Coxem? Patrząc na doświadczenia swoje i przyjaciół, którzy na pewnych etapach kariery zawodowej, zaczęli uczyć się nowych języków, nie jestem wcale taki pewien czy wszyscy mamy taki sam potencjał, co pan Cox ;). Co nie zmienia faktu, że jego repertuar jest imponujący i motywuje do pracy nad sobą.

Artur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.