Motywacja, inspiracja a może miłość… czyli co nas napędza do nauki języków?

Że języki obce są ważne wie każdy. Że otwierają przed nami świat i dają nam nowe możliwości też wie każdy. Ale nie każdy wie, jak bardzo o naszym językowym sukcesie decyduje motywacja.

Motywacja czyli wszystko to, co wewnątrz i na zewnątrz, co nas popycha do działania, do realizacji celów, które sobie stawiamy. To też nastawienie na przyjemność, która może z nauki wypływać lub na korzyść jaką możemy osiągnąć.

nauka języków osoby starsze

Fortuna kołem się toczy a cóż może być lepszą motywacją niż pieniądz? I w nauce języków obcych perspektywa chociażby zmiany pracy na lepszą jest idealnym przykładem motywacji zewnętrznej i instrumentalnej (nastawionej na konkretną korzyść). Jest to jedna z najczęściej podawanych przyczyn, dla których ludzie uczą się języków.

Praca, lepsze zarobki , możliwość wyjazdu, międzynarodowe korporacje  to wszystko jest w zasięgu ręki i … języka. Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach znajomość języków to standardowy wymóg.

Podróże kształcą – kto z nas w zimowe wieczory nie marzy o złocistych piaskach i gorącym morzu? Podróże, umiejętność porozumiewania się w krajach na całym świecie, odkrywania nowych kultur i historii bez ograniczających nas barier językowych. Oto kolejna przyczyna, dla której uczymy się języków. Bo żeby eksplorować, poznawać i badać bez ograniczeń warto znać języki. A chociażby lingua franca dzisiejszych czasów czyli angielski. Podróże to świetny przykład motywacji integracyjnej czyli takiej, która popycha nas ku integracji z nową kulturą.

034620-1c31636e-e6ce-11e3-addf-ef174a6b8f2d

Mów do mnie jeszcze  – no tak komunikacja. Coś, co napędza nasz świat i bez czego nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Potrzeba porozumiewania się z obcokrajowcami to zdecydowanie najczęściej podawana przyczyna nauki języków. A jak ułatwia i umila życie! Nowi znajomi, nowe tematy, nowe kultury do poznania – czyż nie warto?

Kocham cię kochanie moje… – i tu ciekawostka. Miłość. Ciekawa sama w sobie a tym bardziej jeśli spojrzymy na nią pod kątem nauki języków.  Jest ona oczywiście silnie związana z potrzebą komunikacji, przekazywania informacji ale jakże piękny stanowi przykład tego, co nas do nauki motywuje. I jakież benefity ze sobą niesie 😉

Chcieć znaczy móc – a jak się chce człowiek rozwijać i nauka sprawia mu przyjemność i przynosi satysfakcję to kto go powstrzyma? Uczenie się dla samych siebie, dlatego że chcemy a nie dlatego, że musimy jest… piękne. Esencja motywacji integracyjnej – chcę tego, lubię to więc to robię.

motivation

Przyczyn nauki języka jest wiele i mogą być tak różne jak różni są ludzie. Czy istnieje jednak taki rodzaj motywacji, który może przyczynić się do naszego sukcesu w nauce?

Tak! Bo cóż może być piękniejszego niż uczenie się języka nie dla kogoś (nauczyciele, rodzice), nie dla korzyści (praca, pieniądze) ale dla siebie?

Dokładnie, najlepszą motywacją jest kiedy uczymy się czegoś (nie tylko języka) dlatego, że sprawia nam to radość, że sama nauka jest dla nas przyjemnością, że czerpiemy z niej satysfakcję, że pozwala nam odkrywać nowy świat, nową kulturę. Jakże wybuchową mieszanką będzie więc połączenie motywacji wewnętrznej i integracyjnej!

To się musi skończyć językowym sukcesem.  Przyjemność, rozwój, satysfakcja, językowa eksploracja – określenie i zmierzenie się z tym, co nas napędza do nauki języków może być pomocne przy stawianiu sobie językowych celów. Jasno określone cele są z kolei pomocne przy wyborze ścieżki, która nas do nich doprowadzi. A stąd już tylko krok do sukcesu!

Inne wpisy

Jak zmotywować się do nauki języka obcego – część pierwsza

Jak zmotywować się do nauki języka obcego – część druga

2 Replies to “Motywacja, inspiracja a może miłość… czyli co nas napędza do nauki języków?”

  1. Tak,, to wspaniała przygoda móc wyjechać do obcego kraju i posługiwać się językiem tubylców. Można więcej czerpać z podróży i kontaktów z ludźmi.

  2. Witajcie u mnie miłość do języka niemieckiego zaczęła się już w szkole podstawowej i tak trwa do dzisiaj. Prowadzę stronę internetową, gdzie udostępniam swoją wiedzę i dzięki temu ciągle zachowuje kontakt z językiem, nawet kiedy jestem w Polsce. Pozdrawiam.

Comments are closed.