Mój nowy cel – nauka hiszpańskiego

 

Klamka zapadła. Wahałam się, czy dalej uczyć się włoskiego , czy rozpocząć naukę hiszpańskiego. Wybrałam ten drugi .

Artur doradził mi , że mój poziom włoskiego w zupełności wystarczy  do komunikacji,  a hiszpański może nam się bardziej przydać, biorąc pod uwagę nasze bogate plany wyjazdowe.

Poza tym po namyśle stwierdziłam, że będzie całkiem sporo okazji do używania tego języka, nie tylko na tzw. lądzie, czyli w Katalonii czy Andaluzji , gdzie byliśmy nawet w tym roku, ale także na modnych teraz Wyspach Kanaryjskich, które przecież też należą do Hiszpanii.

Dystans w te rejony w ostatnim czasie sporo się dla nas skrócił, ponieważ są bezpośrednie połączenia z Wrocławia w tamtym kierunku.

Ponadto marzy nam się wyjazd do Ameryki Południowej, gdzie zdecydowanie podstawą jest hiszpański.

Jestem już po dwóch pierwszych zajęciach hiszpańskiego w Atriusie i stwierdzam, że dużo ułatwi mi znajomość włoskiego, oba języki mają wiele podobieństw.

Na pierwszych zajęciach nasza lektorka ustaliła z nami nasz wspólny cel, przez rok mamy zmienić swój poziom z A1 na początek A2 , czyli będziemy na tyle znali język , aby porozumieć się w podstawowych życiowych sytuacjach.

Bardzo ważne jest takie  wyznaczenie przez osobę prowadząca kurs celu dla całej grupy i każdego z osobna.

Pamiętam także ze swoich różnych szkoleń, że cele powinny mieć pewne określone cechy.  M.in. powinny być   ambitne,nie za łatwe i nie za trudne i realistyczne, jeśli cele są nieosiągalne frustrują i demotywują.

Ustalenie celów jest podstawą, jeśli chcemy do czegoś dojść. Tak jak każdy kierowca przed wyruszeniem w trasę ustala drogę od punktu A do punktu B,

Co najciekawsze, jak wykazały badania, osoby, które wyznaczają sobie wymierne i mierzalne cele odnoszą częściej sukcesy w życiu niż osoby, które sobie celów nie ustalają.

Razem z naszą lektorka i grupą mamy  za cel- po roku nauki dogadać się w Hiszpanii, a nie nauczyć się biegle języka w nieokreślonym czasie.

Nie chcemy się przecież frustrować , tylko czerpać przyjemność z nauki tego pięknego języka.

Anna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.