Co kraj to obyczaj- czyli różnice kulturowe

Zagraniczne wyjazdy to nie tylko spakowanie walizki i podróż do miejsca docelowego. Zanim udamy się w wybrane przez nas miejsce,  zawsze warto zorientować się, co w danym kraju jest ważne, a czego należy unikać. Przysłowie „co kraj to obyczaj” powstało nie bez powodu, ponieważ to,  co w jednym kraju jest dobre, niekoniecznie musi takie być w innym.

Podróżując do Wielkiej Brytanii pamiętaj, że brytyjskie gniazdka różnią się od naszych europejskich. Wyposaż się w odpowiednią wtyczkę, żeby nie poczuć rozczarowania, kiedy rozładuje Ci się telefon, a Ty nie będziesz go miał jak naładować. W Wielkiej Brytanii możesz do woli chodzić po trawnikach i zielonych obszarach, ponieważ jest to dozwolone i prawdopodobnie nigdzie nie zauważysz tabliczki mówiącej o tym, by szanować zieleń. Bądź miły – Brytyjczycy zwracają na to uwagę! Przy powitaniu zawsze pytaj „How are you”, żeby usłyszeć, że wszystko jest „Fine”. Na spotkania z Anglikami przychodź punktualnie, bo przecież słynna 5 o’clock zaczyna się równo o 17…

hyde park 123

Niemcy to smakosze kawy, którą piją znacznie częściej niż herbatę. Jeśli chcesz dać się poznać z dobrej strony, zaproś Niemca na kawę. Idąc po niemieckiej drodze, trzymaj się zawsze prawej strony. Niemcy bardzo zwracają na to uwagę i ważne jest dla nich, by ich ruch nie został zakłócony. W Polsce często ludzie biegną przed siebie, zachodząc innym drogę. W Niemczech to nie przejdzie…

coffee-1225485_1920

Przed wyjazdem do Francji warto nauczyć się kilku zwrotów po francusku, ponieważ Francuzi niechętnie używają innych języków, mimo że je znają. Każdy, kto chociaż spróbuje powiedzieć kilka słów po francusku, zapewne zostanie miło odebrany przez tubylców. Prawda, że to miłe, gdy obcokrajowcy w Polsce próbują mówić w naszym języku? Francuzi myślą tak samo. Pamiętaj o tym, żeby we Francji nie pokazywać gestu „OK”, składającego się z kciuka i kółka. W Polsce taki gest oznacza, że coś jest dobre, wspaniałe, natomiast we Francji wręcz przeciwnie – jest to symbol zera. Chwalenie czegoś w ten sposób może być odwrotnie zinterpretowane. Pamiętaj również, że Francuzi to urodzeni zbieracze pochwał, dlatego warto się nimi zachwycać – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Nietaktem we Francji jest rozmawianie o pieniądzach, ale chyba nie po to jedziemy na wakacje, by o nich rozmawiać.

bonjour-869208_1920

Hiszpania to flamenco, dobra zabawa, ciepły klimat, piękne plaże i sielankowa atmosfera. Dlatego zanim popadniemy w sielankowe zapomnienie, nie zapominajmy, że  surowo zabronione jest picie piwa na plaży – można za to dostać mandat. Hiszpanie są bardzo wylewni i lubią bliskie kontakty towarzyskie, dlatego jeśli ktoś, kogo już poznałeś, przytuli Cię na powitanie lub pocałuje w policzek, nie wypada tego źle traktować – Hiszpanie tacy już są. Jeśli w podróży towarzyszy Ci Twój pupil pamiętaj, że zawsze trzeba po nim posprzątać! ADIOS!

dance-556029_1280

Rosja, mimo że jest naszym sąsiadem, nie akceptuje niektórych gestów pokazywanych w Polsce. Polacy, którzy chcą przekazać, że coś jest w porządku podnoszą kciuk w górę. Rosjanie taki gest odbierają jako coś negatywnego i bardzo wulgarnego, dlatego lepiej się im nie narażać. Ponadto mieszkańcy kraju o barwnej i kolorowej stolicy są bardzo przesądni, dlatego przede wszystkim nie wolno gwizdać w ich mieszkaniu – to niegrzeczne i wróży niedostatek.

nepal-772065_1920

Włochy są piękne, malownicze z pyszną kuchnią. Chciałoby się jeść i próbować wszystkiego. Ważne jest to, aby nie konsumować posiłków na schodach zabytków, ponieważ można wtedy wrócić z wakacji z mandatem. W Capri nie wolno zakładać drewniaków, ponieważ robią zbyt dużo hałasu i można za to również dostać mandat. W niektórych miejscowościach nie można nawet budować zamków z piasku. We Włoszech, w zależności od miasta, do którego się wybieramy, istnieje dużo absurdalnych zakazów, z którymi lepiej zapoznać się przed wyjazdem, żeby nie wrócić rozczarowanym. Tak czy inaczej, uroki kraju na pewno zrekompensują podróżnikom wszelkie nietypowe zakazy. Poza tym Włosi są bardzo otwarci, przyjaźni i podobnie jak Hiszpanie wprowadzają dużo dynamiki w życie towarzyskie.

children-902195_1920

Każdy kraj to inna kultura, inne zachowania oraz inne podejście do życia. Wyjeżdżając w podróż, warto dowiedzieć się co wypada, a czego nie wypada w innych krajach. Polacy tak samo, jak mieszkańcy innych narodów oburzają się nieodpowiednim zachowaniem przyjezdnych. Podróżując, dobrze jest posiadać choć małą wiedzę na temat innych krajów, żeby czuć się komfortowo i pozwolić mieszkańcom na komfort w przyjmowaniu nas na wakacje.

 

 

One Reply to “Co kraj to obyczaj- czyli różnice kulturowe”

  1. Tak , faktycznie Francuzi na prawdę chcieliby, aby ich język był na pierwszym miejscu, jak dawno temu i dlatego uważają, że nie muszą uczyć się języków. Niestety dla nich to angielski króluje wszędzie, a francuski jest dużo mniej popularny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.