Jak dogadać się z nastolatkami ?

Ponownie mamy naszą nastolatkę w domu. Zza ściany słychać znowu głośną muzykę. Wchodząc parę minut temu do pokoju Oliwki mało nie zabiłam się na pozostawionej na środku pokoju walizce. Bagaż, który przywiozła z obozu językowego nad morzem jest już rozpakowywany od 2 dni i na razie jeszcze końca nie widać.

Próbowałam delikatnie „Oliwko, jak myślisz, dałoby się coś zrobić z tymi rzeczami. Byłoby trochę więcej luzu w pokoju”

Oliwka popatrzyła na mnie i powiedziała „LOL” Hmm, w tym momencie nie wiedziałam, co powiedzieć, zamknęłam drzwi i cicho wyszłam. Ale za chwilę mnie to zastanowiło, o co właściwie chodzi i przeszłam do działania. Aby nie być do tyłu w języku nastolatków i trochę się podszkolić, postanowiłam na szybko zasięgnąć języka u mojej koleżanki, która ma dwie córki między 15 a 18 lat. Ania, tak ma na imię moja koleżanka, oświeciła mnie, że na początku też nie wiedziała, o co chodzi. Ona także wielokrotnie słyszała to określenie w ustach swoich dzieci. Po paru takich sytuacjach jej młodsza córka zlitowała się i opowiedziała, co to oznacza.

Dowiedziałam się, że to tajemnicze określenie w ustach młodych może znaczyć wiele. Wszystko zależy od intonacji głosu i kontekstu wypowiedzenia tego tajemniczego „LOL” Na początku był to w mowie nastolatków przerywnik, potem krótka reakcja, aż zaczęło znaczyć nic innego jak „beznadziejnie”. Jak to jednak ze słowami i mową bywa LOL przeszło pewną ewolucję i obecnie może wyrażać począwszy od zdziwienia, poprzez zszokowanie, skończywszy nawet na drwinie. Trochę mnie to w tym momencie przeraziło i zaczęłam zastanawiać się , co mogła mieć na myśli Oliwka. Ale jak to z językami bywa, wszystko zależy od sytuacji, niuansów i kontekstu, Wszystko wychodzi w praktyce.

Postanowiłam więc w najbliższym czasie szlifować zrozumienie języka młodych. Dobra komunikacja to przecież zawsze podstawa 🙂

Anna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.