slow life

Slow Life – idea

Codzienność to niekończąca się lista obowiązków i spraw do załatwienia. Nasze życie często przypomina podróż pędzącym pociągiem, który nie robi przystanków po drodze.

Odpowiedzią na życie w pośpiechu, pogoń za pieniądzem oraz próby wykorzystania każdej minuty efektywnie i produktywnie jest idea slow life.

Styl życia według slow life powinien opierać się na celebrowaniu codzienności i radości z każdego dnia. Spróbujmy nie żyć od weekendu do weekendu, tylko cieszyć się każdą chwilą. Sekret tkwi na celebrowaniu drobnych przyjemności takich jak smakowanie w spokoju porannej kawy, skupienie się na lekturze gazety, długiej i ciepłej kąpieli. W takich momentach czas powinien się dla nas zatrzymać, a my powinniśmy oddać jedynie tym prostym czynnością. Przyjemne, prawda?

Cieszmy się tym co tu i teraz. Nie warto wybiegać myślami i intensywnie planować kolejne, dni i tygodnie. Idea slow life przekonuje aby żyć lepiej i bardziej świadomie. Odnosi się do głównej mierze do sposobu odżywiania się oraz relacji z ludźmi.

Jedzenia nie powinniśmy traktować wyłącznie jako środka do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Dlaczego ludzie mieszkający na południu żyją znacznie dłużej niż mieszkańcy północny? Ponieważ dają sobie czas na odpoczynek oraz spokojne spożywanie posiłków z najbliższymi.

Posiłek powinniśmy traktować jako coś znacznie ważniejszego niż zaspokojenie głodu. To powinien być moment na spotkanie się z rodziną, przyjaciółmi, najbliższymi po to aby porozmawiać, spędzić razem czas i wspólnie delektować się przygotowanymi potrawami. Dajmy sobie czas na posiłek, celebrujmy go przy ładnie nakrytym stole i ze starannie podanymi potrawami.

W idei slow life bardzo ważne są relacje z ludźmi. Obecność bliskich w życiu nas uszczęśliwia. Gdy jesteśmy zakochani, wydzielają się hormony szczęścia, które ładują baterie do życia. Bezpośrednie relacje z rodziną o przyjaciółmi są znacznie cenniejsze niż wirtualne znajomości i utrzymywanie relacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Fakt, że damy lajka pod zdjęciem koleżanki z wakacji nie zastąpi miłego spotkania przy kawie i wymiany wrażeń.

kawa i slow life

W codziennym pędzie, w życiu w którym brakuje nam rano czasu na przeciągnięcie się w łóżku oraz delektowanie się śniadaniem możemy odczuwać permanentne zmęczenie. Nabijanie wielu nadgodzin i praca ponad własne siły, po to aby spłacić kredyt na mieszkanie i samochód może wpłynąć na syndrom wypalenia zawodowego oraz nadmierny, szkodliwy dla zdrowia stres.

Aby temu zapobiec potrzebny jest czas na refleksje. Na przeorganizowane własnych wartości oraz celów. To rezygnacja z powierzchowności życia, zaangażowanie się w prawdziwe relacje oraz fokus na uważnośc i otwartość na drobne chwile w życiu.

lato-w-miescie-100007_L

Slow Life absolutnie nie neguje prowadzenia aktywnego trybu życia, doskonalenia zawodowego czy nauki języków. Jedynie zachęca do smakowania życia i delektowania się drobnymi przyjemnościami. Idea sugeruje aby zastanowić się się nad tempem życia i wyeliminować z niego to co nam przeszkadza, szkodzi i unieszczęśliwia.

Szaleńcze tempo i przymus pośpiechu postarajmy się wyhamować chociaż na wakacjach. Zdejmijmy zegarki i żyjmy według własnego zegara biologicznego. Jedzmy kiedy jesteśmy głodni (a nie dlatego, że akurat jest pora lunchu) i śpijmy wtedy kiedy jesteśmy zmęczeni. Zwiedzajmy ze spokojem, pozwólmy sobie na chwilę zadumy nad krajobrazem czy dziełem sztuki. Nie ustalajmy sobie sztywnych reguł, że chcemy zwiedzić 5 stolic europejskich w czasie 5 dni. Podejdźmy do podróży ze spokojem i dajmy sobie czas na spędzenie całego popołudnia w jednej kawiarni jeśli mamy na to ochotę.

Wakacje to też dobry moment na wylogowanie się z internetu. Na wyłączenie poczty, szczególnie służbowej. Media bombardują nas milionem informacji, których nawet nie jesteśmy w stanie przyswoić. Może to czas, żeby zrobić selekcję i nie brać wszystkich newsów na swoje barki?

Jak wprowadzić slow life do codziennego trybu życia? Bierny odpoczynek, chwila w swoim ulubionym fotelu to czas, który możemy poświęcić na pobycie sam na sam ze swoimi myślami. Na wsłuchanie się w swoje prawdziwe pragnienia. Znajdźmy wyciszające hobby. Joga, pilates, pływanie, czytanie czy naukę języków?

Często wypowiadasz słowa: "nie mam na to czasu" albo "szkoda czasu"? A może właśnie masz czas? Szybka konsumpcja i zaspokajanie materialnych potrzeb za wszelką cenę doprowadziły nasze społeczeństwo do kryzysu gospodarczego. Odpowiedzią na ten pośpiech jest właśnie slow life, dzięki któremu odzyskasz spokój ducha. Może spróbujemy wszyscy? 😉

 

 

One Reply to “Slow Life – idea”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.