rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim

O tym, że znajomość języków obcych jest niezbędna aby dostać dobrą i interesującą pracę pisaliśmy nie raz. Dzisiaj chcemy przybliżyć temat rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim. Na naszym rynku istnieje wiele zagranicznych firm, a ta liczba wciąż wzrasta. Międzynarodowym korporacjom opłaca się w Polsce tworzyć biura i centra usługowe, głównie ze względu na stosunkowo niską cenę, ale także na dobrą jakość świadczonej przez Polaków pracy. W dużych miastach, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, czy Krakowie zdecydowanie łatwiej jest zdobyć pracę, właśnie ze względu na obecność dużych firm zatrudniających wykwalifikowanych specjalistów.

Wśród najpopularniejszych firm znajdują się w Polsce między innymi: Google, Nokia Siemens Networks, HP, Credit Suisse, Nestle, Ernst & Young, AmRest, Volvo, IMB i wiele innych. Aby zdobyć pracę, w którejkolwiek z zagranicznych, ale także polskich korporacji, czy firmach pracujących z klientem zagranicznym i obowiązującą międzynarodową kulturą pracy, niezbędne jest przejście rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim. Nierzadko (jeśli jest wymagane lub gdy kandydat napisał w cv, że zna), w trakcie rozmowy sprawdzany jest drugi język, najczęściej: hiszpański, włoski, niemiecki lub francuski.

Rozmowy rekrutacyjne w języku obcym prowadzone są również, nawet gdy staramy się o staż w dużej firmie i oczywiśce wtedy kiedy aplikujemy o pracę za granicą. Zdarza się, że takie rozmowy odbywają się przez skype lub video konferencję.

Do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim możemy przygotować się bardzo dobrze pod warunkiem, że rzewiście znamy język! Aby zdobyć wymarzoną pracę, warto poświęcić czas i zapisać się na kilkumiesięczny stacjonarny kus języka angielskiego lub w czasie wakacji wyjechać na zagraniczny kurs językowy. Posiadając językowy background możemy szlifować odpowiedzi do rozmowy rekrutacyjnej!

Rozmowa rekrutacyjna w języku angielskim

Rozmowa kwalifikacyjna – porady

Struktura rozmowy rekrutacyjnej po angielsku wygląda podobnie do takiej prowadzonej w języku polskim. Największą różnicą jest bardziej bezpośredni stosunek rozmówców – nie stosujemy oficjalnych sformułowań „Pan”, „Pani”, rozmawiamy na „Ty”. Nawet osoby swobodnie operujące językiem mogą natknąć się na trudności z wyartykułowaniem swoich myśli albo konkretnego słowa i nazewnictwa. W takiej sytuacji najlepiej jest używać synonimów i trochę „na około” opowiedzieć o tym, o czym myślimy. Nie wiemy jak po angielsku powiedzieć „skrupulatny” – powiedzmy, że „zawsze starannie wykonujemy swoje obowiązki”.

Niektóre rozmowy rekrutacyjne przeprowadzane są w całości w języku angielskim, dlatego, że stanowisko pracy wymaga doskonałej znajomości języka lub dlatego, że przeprowadza je obcokrajowiec. Inne mogą tylko sprawdzać znajomość angielskiego. Część językowa trwa wtedy zazwyczaj tylko kilka minut.

Nie bójmy się rozmów kwalifikacyjnych z obcokrajowcami – nawet native speakerami! Zazwyczaj są bardziej mili i przyjaźniej nastawieni niż polscy rekruterzy.
Doceniają fakt, że znamy język obcy, ponieważ sami bardzo często zają tylko język angielski. W trakcie rozmowy mówmy jak najwięcej. Pokażmy, że posługujemy się językiem obcym płynnie. Jeśli mamy na myśli jakieś wyrażenie, ale nie wiemy jak się wysłowić po angielsku, spróbujmy powiedzieć coś innego.
W momencie gdy potrzebujemy więcej czasu do namysłu, wtrąćmy: „Hmm… let me think for a while”, albo „I need a second to recall the situation like this”. Pokażmy, że znamy wiele zwrotów obcojęzycznych i swobodnie potrafimy się komunikować.

rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi

Rozmowa rekrutacyjna najczęściej zaczyna się tak zwanym krótkim „chit chat”, w trakcie którego rekruter próbuje rozładować nasze napięcie i stres. Może zapytać o pogodę lub trudności z dotarciem na miejsce spotkania.
Warto już wtedy zrobić dobre wrażenie i ze spokojem zgrabnie „pociągnąć” temat. Najczęściej rekruter opowiada o tym, w jaki sposób rozmowa będzie dalej wyglądała, opowie o firmie, przedstawi siebie o opowie coś o swoim stanowisku, następnie przejdziecie do Ciebie i Twojego doświadczenia, a na końcu będziesz miał czas na zadawania pytania rekruterowi.

Zazwyczaj pierwsze pytanie jest bardzo ogólne i rekruter pyta się Ciebie:”Tell me something about you”. Opowiedz w kilku zdaniach o sobie, swoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, hobby i o tym dlaczego jesteś zainteresowany pracą na danym stanowisku. Rekruterzy często pytają o mocne i słabe strony kandydata. Twoje mocne strony powinny być dopasowane 😉
Jeśli starasz się o pozycję analityka finansowego, opowiedz o tym, że skupiasz się na detalach i szczegółach, jesteś bardzo dokładny, odpowiedzialny i precyzyjny. Osoby, które chcą pracować w agencji marketingowej muszą być kreatywne i świetnie odnajdywać się w pracy grupowej. Praca w korporacji charakteryzuje się multitaskingiem, umiejętnością pracy pod presją czasu oraz poszanowaniem deadlinów.

W trakcie rozmowy możesz być zapytany o to, w jaki sposób zachowujesz się w konkretnych sytuacjach. Jak motywujesz swoich pracowników, co robisz, gdy wiesz, że nie wyrobisz się na czas z deadlinem lub jak radzisz sobie w stresujących i niekomfortowych sytuacjach.

Gdzie widzisz siebie za 4 lata? Tutaj znowu musisz wyczuć sytację. W niektórych przypadkach najlepiej będzie gdy odpowiesz, że na pozycji managera lub fantastycznego specjalisty w danej dziedzinie, w firmie w której wlaśnie starasz się o pracę.

Możesz zostać zapytany o swoje największe osiągniecia i porażki. Przypomnij sobie co w dotychczasowej pracy zawodowej wyszło Ci najlepiej. Porażkę podaj nieznaczną i niewielką 😉

Każda rozmowa rekrutacyjna jest unikalna. Jej przebieg i forma zależy od tego kto ją prowadzi, jaka to jest firma i jaką specyfiką się wyróżnia. Właśnie dlatego nie podajemy Ci gotowych odpowiedzi abyś nie uczył się ich na pamięć! Rekruter na pewno to wyczuje. Bądź naturalny,odpowiednio rozluźniony, a nawet spontaniczny. Odpowiadaj szczerze i przede wszystkim prawdziwie na wszystkie pytania!
Po prostu bądź sobą!

Przygotuj się bardzo dokładnie, opowiadaj w interesujący sposób o swoim doświadczeniu i swoich mocnych stronach. Wcześniej zastanów się nad pytaniami do rekrutera (dobrze jest je mieć, wykażesz zainteresowanie), a także nad widełkami zarobków.

rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim

Pamiętaj też koniecznie o ubiorze, pierwszego wrażenia nie da się cofnąć. Nie każde ubranie pasuje na rozmowę kwalifikacyjną.

girl

 

A na koniec polecamy filmik (po angielsku) z kultowego serialu Friends. W ten sposób NIE należy zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej 😉

Podzielcie się z nami Waszymi przygodami z rozmów rekrutacyjnych? Macie jakieś ciekawe i wartościowe porady? 😉

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.