rower wrocław

Z czterech kółek na dwa

Podobno ponad miliard ludzi codziennie jeździ na rowerze. Powiększyłem tę liczbę o jeden, spędzając całą sobotę na dwóch kółkach. Nie zdarza mi się to za często, na co dzień jestem przywiązany do czterech, ale było warto. Naoliwiłem to i owo, dokonując przeglądu swojego sprzętu i przy okazji wypróbowałem nową nawigację, którą kupiłem specjalnie na takie właśnie wycieczki.

Anna była w tym czasie na zakupach, a później umówiła się z koleżankami z pracy, wobec czego miałem ambitny plan pojeżdżenia, zarówno dla wzmocnienia kondycji, jak i przetestowania swojego bicykla na mieście. Tak jak przypuszczałem, sprzęt mnie nie zawiódł, własne możliwości również, co oznacza, że systematyczny treningi zimą, były świetnym pomysłem (żony, oczywiście).

 

Muszę przyznać, że autentycznie zaskoczyło mnie to, jak bardzo zmienia się Wrocław pod kątem przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. W krótkim czasie pojawiło się całkiem sporo nowych ścieżek oraz miejsc parkingowych ze specjalnymi stojakami i ciągle powstają kolejne.

rowery i wolny czas

Choć wciąż pozostajemy w tyle za najbardziej ekologicznymi miastami świata, to mamy się już czym pochwalić. Pomijając państwa o gigantycznej populacji, jak Chiny czy Indie, również w Europie są miejsca, które warto naśladować.

Na przykład Amsterdam, gdzie wszystkie zabytki można oglądać nie zsiadając z roweru a parkingi dla dwukołowców są dosłownie wszędzie. Ostatnio czytałem artykuł, o tym jak ludzie docierają do pracy.

amsterdam

Opowiadali o tym mieszkańcy różnych regionów świata, od RPA po Chiny. Okazało się, że mimo coraz droższego paliwa, korków i deklaracji ekologicznych ludzie na całym świecie najchętniej wybierają auto. Rowery zwyciężyły w Indiach – wskazała je 1/3 pytanych. W Polsce dojeżdża tak zaledwie 6 proc. Nie wyobrażam sobie, na co dzień poruszać się rowerem, ale jako pomysł na weekend – super sprawa!

Artur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.