Nie udawaj Greka – zobacz Grecję na własne oczy!

Grecja to od lat jedno z najbardziej popularnych krajów, jakie wybierają Polacy decydując się na urlop za granicą.  W tym roku właśnie do Grecji wybiera się najwięcej, bo aż 16 % naszych rodaków! Trudno się dziwić, bo mimo kryzysu, to kraj imponujących zabytków starożytnej kultury, malowniczych wysp, pięknych plaż i pysznej śródziemnomorskiej kuchni.

grecja4

Zabytki, tradycja, jedzenie – gdzie pojechać, co spróbować ?

Absolutną perełką – symbolem Grecji są Ateny i słynny Akropol, czyli wzgórze z ruinami starożytnej budowli.  W stolicy Grecji zobacz też starożytne centrum życia gospodarczego i politycznego, czyli Agorę. Warta odwiedzenia jest także najstarsza dzielnica miasta – Plaka, którą tworzy labirynt wąskich uliczek pełnych uroczych sklepików, kawiarni i restauracyjek,  a także najwyższe wzniesienie Aten – Wzgórze Lykabettus.  Jeśli chcesz się zagłębić w starożytną historię warto odwiedzić Muzea – Akropolu, Archeologiczne, Bizantyjskie, czy Muzeum Wojny.

oia-greeace
Koniecznie zobacz Meteory  – skały o wysokości 540 m. n. p.m. w okolicy miasta Kalampaka, na szczytach których znajdują się  prawosławne klasztory (monastyry) – widok imponujący. Na Wyspie Rodos odwiedź miasto Lindos, gdzie możesz podziwiać ruiny doryckiej świątyni, a niedaleko Krety, na wyspie Spinalonga fortecę, zbudowaną przez  Wenecjan w 1579 roku.

grecja1

To co kojarzy nam się z Grecją to białe ściany budynków i niebieskie kościelne kopuły, a w najlepszym wydaniu można je zobaczyć na jednej z piękniejszych greckich wysp –  Santorini.  Warto odwiedzić także Delfy , słynące  z wyroczni, która kierowała w archaicznej Grecji niemal całym życiem narodu greckiego.

greek_fest

Grecy są bardzo przywiązani do swojej tradycji, bardzo hucznie obchodzą rozmaite święta, a z turystami chętnie dzielą się świątecznymi potrawami. A zjeść w Grecji możesz mnóstwo pysznych  dań – grecka  kuchnia jest prosta i zdrowa, obfituje w warzywa, ryby, mięso i owoce morza. Warto spróbować specjałów kuchni greckiej, do których należy mousaka, pasticio, zupa fakies, czy jeszcze bardziej egzotyczne ośmiorniczki z grilla.  Nie zdziw się, że Grecy do wszystkiego jedzą chleb i to w specyficzny sposób odłamując go po kawałku.  Zresztą Grecy wszystko jedzą specyficznie – przy stole spodziewaj się mlaskania, siorbania, czy dłubania w zębach.

grecja5

 A  gdzie zjeść, żeby było smacznie i tanio? Najważniejsza wskazówka – nie sugeruj się wyglądem knajpy, bo im brzydsze miejscem, tym lepsze i tańsze jedzenie. I odwrotnie – w lokalach typowo turystycznych zapłacisz najwięcej, a nie masz gwarancji, że potrawy będą dobre.

Greece2013-151-1024x682

Nie udawaj Greka, choć po angielsku też się nie dogadasz…
Wyjazd do Grecji pod kątem językowym to sporo wyzwanie – języka angielskiego nie używa się zbyt powszechnie, z wyjątkiem typowo turystycznych miejsc.  Oczywiście najlepiej byłoby władać językiem greckim, by móc odkryć zakamarki i poznać tajemnice najciekawszych miejsc. Nie jest to jednak prosty język, choć oczywiście warto spróbować nauczyć się kilku podstawowych zwrotów, które pozwolą nam zyskać sympatię tubylców.  Jeśli uda Ci się zyskać akceptację zostaniesz potraktowany niemal jak rodzina.

grecja7

Generalnie naród grecki jest bardzo przyjazny względem turystów. Zwłaszcza wobec obecnej sytuacji gospodarczo – politycznej, Grekom zależy na turystach i rozwoju turystyki.  Podczas pobytu w Grecji spotkasz się z życzliwością i uśmiechem.  Jeśli jesteś kobietą musisz jednak uważać, bo Grecy to  straszni kobieciarze. Ale oprócz tego są bardzo otwarci na rozmowy, należy jednak unikać tematów religii, czy polityki.  Najczęściej z Grekami porozmawiasz więc o historii, bo to dla nich okazja do poszczycenia się bogatym dziedzictwem kulturowym.  

grecja8

Co musisz wiedzieć o Grecji i Grekach …. najlepiej jeszcze przed wyjazdem?

  • W planie dnia uwzględnij obowiązującą sjestę –  między 13, a 15 nic nie kupisz i nie załatwisz
  • Nie martw się o nocne atrakcje – restauracje i knajpy są otwarte do późna, a z kolei rano, już o świcie można napić się pysznej kawy
  • Opalanie topless jest zabronione, chyba, że na specjalnych plażach.  A jeśli nosisz strój kąpielowy, do prowadzenia pojazdów musisz ubrać coś jeszcze.
  • Jeśli jakiś Grek zaprosi Cię na kolację zarezerwuj się sobie dużo czasu, bo tradycyjne jest długie przesiadywanie przy stole, a nawet … tańczenie na tym stole
  • Nie zdziw się, że nie możesz znaleźć publicznej toalety – nie znajdziesz. W razie potrzeby wejdź do najbliższego lokalu i tam skorzystaj z WC
  • Uważaj na staruszki w autobusach – niezależnie od wieku, Grecy są dość…niegrzeczni, przepychają się w kolejach, w środkach komunikacji. Nie próbuj przepuszczać ich w drzwiach, czy podnosić coś,  co spadło na ziemię
  • Nie kupuj kiczowatych pamiątek – z greckiej wyprawy warto przywieźć piękną biżuterię, albo jeszcze prościej – kamienie z plaży, gałęzie, a jeśli wolisz jedzenie aromatyczne wina, czy pyszny ser feta

Wyjazd na wakacje do Grecji to nie tylko okazja, by przenieść się na chwilę do starożytnego świata. To podróż pełna przygód, spotkań, dobrego jedzenia, a wszystko to w niepowtarzalnej scenerii. Warto choć raz zobaczyć ten niesamowity kraj, który mimo trudnej sytuacji gospodarczej, niezmiennie podczas wakacji przyciąga rzesze turystów.

grecja9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.