Czemu warto zwiedzić Kanadę

Jedno Wam powiem: opieka nad nastolatką to nie bułka z masłem. Choć z ręką na sercu przyznaję, że nie jest to wyłącznie, jak sądziłem po pierwszym dniu z Oliwką, nieustanny ból głowy i lawina piętrzących się problemów. Powoli dostrzegam coraz więcej plusów, wynikających z możliwości kontaktu z młodą, pełną werwy osóbką, która niejednokrotnie potrafi mnie bardzo pozytywnie zaskoczyć :).

Wczoraj na przykład dowiedziałem się, że Oliwka uwielbia Kanadę, przede wszystkim ze względu na piękną, nieokiełznaną przyrodę oraz dzikie zwierzęta (szczególnie niedźwiedzie grizzly, polarne i baribale). W przyszłości chciałaby pracować jako weterynarz i mieć kontakt z tymi niebezpiecznymi, lecz łatwo oswajalnymi  stworzeniami. Kolejny, bardziej pragmatyczny aspekt, który zdaniem mojej siostrzenicy przemawia za Kanadą, to możliwość mówienia w jej dwóch ulubionych językach obcych – zarówno po angielsku, jak i po francusku. Od czasów brytyjskich i francuskich ekspedycji do wybrzeży Ameryki Północnej oraz stopniowych zasiedleń obywateli tych krajów, dwujęzyczność Kanady stała się rzeczą naturalną.

Obowiązujący tam język angielski to forma pośrednia między brytyjską a amerykańską angielszczyzną, różniąca się akcentem w poszczególnych regionach. Z językiem angielskim Oliwka radzi sobie już całkiem nieźle, podjęcie nauki francuskiego – jak zapowiada – to kwestia najbliższych miesięcy. Od razu zrozumiałem, dlaczego tak usilnie namawiała swoją mamę na przyjęcie oferty pracy w Québecu. Po skończeniu gimnazjum Oliwka ma bowiem bardzo sprecyzowane plany wyjazdu w tamte strony.

Pomyślałem, że razem z Anną możemy zrobić coś, co przyspieszyłoby realizację jej planów np. wysłać Oliwkę na kurs językowy do Francji. Takie wyjazdy w sezonie letnim organizuje wrocławska Szkoła Języków Obcych Lektor. Myślę, że 3 tygodnie intensywnej nauki w malowniczej Nicei, niedaleko plaży i Promenady Aniołów, będą nie tylko miłym podsumowaniem naszej wspólnej przygody, ale małą cegiełką do budowy wymarzonej przyszłości dla mojej siostrzenicy.

Artur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.