nauka języków obcych

Jak wcisnąć naukę języka w trakcie wypełnionego po brzegi grafiku

Jak się uczyć języków, żeby się nauczyć?

Pobudka 7:00 rano, szybkie śniadanie i jeszcze szybsza kawa, mnóstwo obowiązków i spotkań w pracy, często nadgodziny i dodatkowe projekty i zlecenia, po południu fitness lub kurs biznesowy, spotkanie z przyjaciółmi na kawę, wieczorem rodzinna kolacja, obowiązki domowe i chociaż chwila wytchnienia na przeczytanie rozdziału książki lub nowy odcinek House of Cards.
Brzmi znajomo?

Jeśli Twój dzień wygląda podobnie albo masz jeszcze więcej na głowie – zastanawiasz jak wcisnąć w swój napięty grafik jeszcze codzienną naukę języków obcych?

Podpowiadamy jak to pogodzić!

Najważniejsze są umiejętności organizatorskie oraz odpowiednie zarządzanie czasem, a także….. kreatywne podejście!

1. Otocz się językiem – dosłownie.

Zamień swoją lodówkę w tablicę pomysłów oraz językowych inspiracji i pomocy naukowych.

efektywna nauka języków obcych

nauka języków obcych

Przyczep do lodówki swoje notatki z kursu językowego, konstrukcje gramatyczną, której obecnie się uczysz oraz nowe słówka.

 

Na tablicy korkowej lub kredowej zapisz inspirujące cytaty, notatki lub informacje do pozostałych mieszkańców.

nauka języków obcych

Jeśli jesteś wzrokowcem korzystaj z kolorów. Przywieś sobie na tablicy lub lodówce kolorowe karteczki z z nowymi słówkami albo podpisane obrazki.

2. Pisz w języku obcym

Codziennie sporządzasz mnóstwo notatek, spisujesz TO DO listy, a także zapisujesz listę zakupów spożywczych. Dlaczego nie robić tego w języku obcym? Poćwiczysz w ten sposób ważne i przydatne w codziennym życiu słówka. Jeśli chcesz kupić buraki, ale nie znasz tego słówka w języku angielskim, sprawdź w słowniku. W ten sposób już nauczyłeś się nowego słówka!

Piszesz pamiętnik? Jeśli tak to zacznij pisać go w języku obcym. Nie piszesz? jeszcze lepiej – zacznij pisać! Chociaż kilka zdań codziennie albo kilka razy w tygodniu. Kiedy znajdziesz wolną chwilę, zapisz na papierze swoje przemyślenia, odczucia dotyczące mijającego dnia, miesiąca. Zapisz swoje wspomnienia, złote myśli – co tylko chcesz!

nauka języków obcych

3. Słuchaj języka obcego

Słuchając piosenek zagranicznych, spróbuj skupić się na słowach wykonawcy. Podobnie z filmami. Kiedy już znajdziesz moment na obejrzenie filmu, słuchaj uważnie dialogów. Spróbuj oglądać bez napisów aby w pełni wyłapać konstrukcje językowe.

efektywny sposób nauki języków

4. Wykorzystuj wolne chwile na naukę języka

Jadąc pociągiem lub autobusem przeglądaj notatki z kursu językowego lub czytaj książkę albo gazetę w języku obcym. W The Economist, Forbes, oraz The Telegraph znajdziesz wartościowe treści oraz wysoki poziom dziennikarstwa, który charakteryzują doskonałe konstrukcje językowe. Stojąc w korku do kasy w Tesco wyciągnij smartfona i przeglądaj najnowsze artykuły The Times lub anglojęzycznego bloga. Możesz także oglądać lub czytać wiadomości ze świata w obcym języku. Kiedy robisz porządki w domu albo gotujesz włącz BBC lub CNN.

Aby efektywnie uczyć się języka bombarduj wszystkie swoje zmysły! Słuchaj, pisz i czytaj. W ten sposób pobudzisz obie półkule mózgu i znacznie szybciej zrobisz postępy. Skup się na tym co Ciebie interesuje. Czytaj te książki w języku obcym, które wnoszą coś do Twojego życia i które chciałabyś przeczytać także w języku polskim. Zaoszczędzisz czas! 😉

jak szybko nauczyć się języka

Przedstawione przez nas sposoby zmuszą Cię do systematycznej nauki. Ćwiczenia językowe dwa razy w tygodniu, to za mało. Jeśli otoczysz się z każdej strony bodźcami i materiałami do nauki Twój kontakt z językiem będzie nieustanny. Dzięki temu efekty będą znacznie szybsze, a nauka przyjemniejsza.

One Reply to “Jak wcisnąć naukę języka w trakcie wypełnionego po brzegi grafiku”

  1. Jako nauczyciel języka obcego mogę powiedzieć, że nie ma lepszej metody niż oglądanie anglojęzycznych filmów oraz wiadomości np. BBC. Trzeba tylko znaleźć motywację, by codziennie słuchać minimum godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.