motywacja do nauki językó obcych

Jak zmotywować się do nauki języka obcego – część pierwsza

Dzisiaj pierwsza część artykułu:

Jak zmotywować się do nauki języka obcego – zorganizuj swój czas!

Dzięki odpowiedniej motywacji możemy przenosić góry! Popycha nas do realizacji własnych celów, marzeń oraz realizacji sukcesów. Zjawisko silnej motywacji, czyli mocnej chęci zrobienia czegoś pomimo braku czasu lub licznych przeszkód występuje rzadko. Dobra wiadomość!
Nad motywacją można pracować. Wystarczy wyznaczyć sobie priorytety oraz dobrze zorganizować czas 😉

Do nauki języków obcych, nie musimy już chyba nikogo przekonywać. O tym jak znajomość języków jest ważna i jakie korzyści daje pisaliśmy we wcześniejszych postach. Wspominaliśmy także o tym jak efektywnie można uczyć się języków samemu! 😉

Zalety znajomości języków obcych takie jak: możliwość swobodnego podróżowania, alternatywa dostania lepszej pracy, bogatsze korzystanie z internetu, nawiązywanie międzynarodowych kontaktów oraz relacji biznesowych powinny motywować już wystarczająco! Zazwyczaj jednak jest inaczej. Pomimo tej wiedzy, potrzebujemy jeszcze czegoś… najlepiej konkretnego wydarzenia lub określonego celu, dla którego uczymy się języka.

Na tempo i chęć uczenia się wpływa wiele czynników; ilość wolnego czasu, stopień zmęczenia lub stresu, dodatkowe obowiązki, a także indywidualne predyspozycje. Każdy z nas uczy się w inny sposób, dlatego nie ma sensu porównywać się z innymi. To co nas demotywuje to na przykład ogrom materiału do nauczenia lub zagadnienie którego nie możemy zrozumieć i zapamiętać np. strona bierna. Poukładanie sobie wszystkiego w głowie pozwoli nam ruszyć z miejsca! 

Do motywacji niezbędny jest jasno określony cel. Musimy wiedzieć po co uczymy się języka. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie, co Tobie (nie Twojej koleżance i nie ogólnie) da fakt, że nauczysz się nowego języka. Jak już określisz, podziel sobie to ogromne zadanie i wyzwanie na kilka mniejszych. Małe i realne cele są znacznie prostsze do osiągnięcia niż takie ogromne założenie jakim jest nauka języka obcego.

 

 

motywacja do nauki języków. I can and I will

Określanie celu powinno być oparte na metodzie SMART. Według tej zasady cel powinien być:

S– simple (prosty, jednoznaczny, nie może być ogólnikowy) Przykład: W tym roku osiągnę poziom języka B2

M – measurable (mierzalny, taki, który da się sformułować liczbowo oraz zmierzyć stopień jego realizacji) Przykład: W tym tygodniu nauczę się 30 nowych słówek.

A – achievable (osiągalny, realistyczny, możliwy do osiągnięcia) Przykład: W wakacje wyjadę na zagraniczny kurs językowy.

R – relevant (istotny, wnoszący pewną wartość do naszego życia, jest krokiem naprzód) Przykład: chcę nauczyć się języka obcego, aby dostać awans w pracy i móc pracować z klientami z zagranicy

T– time defined (określony w czasie, posiada datę rozpoczęcia i zakończenia) Przykład: Od 1 do 31 maja będę uczęszcząć na dodatkowe konwersacje z języka angielskiego

Cel w oparciu o zasadę SMART: Do końca 2015 roku zdobędę kolejny poziom znajomości języka angielskiego (B2), po to aby zdobyć awans w pracy i móc dalej się rozwijać. 

Źle sprecyzowany cel np. "nauczę się angielskiego w 1 miesiąc" może nas tylko zdemotywować do działania. Takie założenie jest po prostu niemożliwe do zrealizowania. Nie możemy nauczyć się nowego języka w stopniu zaawansowanym, w tak krótkim czasie jakim jest jeden miesiąc. Szczególnie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy z nim kontaktu. 

 

motywacja

 

Druga część artykułu już wkrótce.

A jakie są Wasze sposoby na motywację do nauki języków? 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.