blog językowy

NIE TRAĆ JĘZYKA! czyli o tym jak NIE przerywać nauki w czasie wakacji

Wakacje to idealny czas na wypoczynek, podróże, poszukiwanie nowych pasji, nawiązywanie znajomości. Kończą się językowe kursy i trudno jest nam znaleźć czas na powtarzanie słówek i naukę gramatyki. Co jednak zrobić, żeby wysiłek włożony  w naukę w ciągu roku, nie poszedł na marne? Jak w łatwy i przyjemny sposób rozwijać się językowo podczas wakacji?

wakacje

Podróżuj, łap akcent, zagaduj tubylców

Bardzo często motywacją do nauki języka są wakacyjne podróże zagraniczne. Wyjeżdżając na wakacje nie chcemy czuć żadnych blokad, a raczej przyjemność z poznawania obcych krajów i obcokrajowców. Przebywanie za granicą będzie więc nie tylko świetną okazją na sprawdzenie znajomości języka, ale też najlepszym sposobem na jego naukę w naturalnym środowisku.

podróże

A zatem – korzystaj z podróży! Wsłuchuj się w akcent, wyłapuj słówka, nawiązuj luźne rozmowy – gdy zamawiasz obiad w restauracji, kupujesz bilet, czy pytasz o drogę.  Nie wstydź się, gdy nie mówisz płynnie – w większości przypadków spotkasz się z życzliwością i otwartością. Chłoń język słuchają, mówiąc i czytając. Korzystaj jak tylko możesz z zagranicznych podróży, bo to zdecydowanie najskuteczniejszy i najprzyjemniejszy sposób, by podczas wakacji nie przerywać nauki języka.

konwersjacje językowe

Wychodź na miasto na spotkania ze znajomymi

Wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę, żeby potrenować swój język na jakimś obcokrajowcu.  Letnia aura sprzyja aktywności na polu towarzyskim, a kto z nas nie ma znajomego, który ma znajomego, a ten znajomego…Anglika, Hiszpana, Francuza, Włocha? Spotykaj się ze znajomymi – wybierz się na piwo, na koncert, potańczyć, posiedzieć w plenerze, a jak już spotkasz jakiegoś miłego obcokrajowca, zagadaj!

W takich  luźnych rozmowach nauczysz się wyrażeń mowy potocznej, powiedzonek i skrótów, czyli tego, czego w podręcznikach jest najmniej. Jeśli chcesz pokonwersować możesz wybrać się też na zorganizowane spotkania, których założeniem jest nawiązywanie międzynarodowych znajomości i dyskusje w różnych językach.

nauka języka podczas wakacji

Odpoczywaj oglądając filmy i seriale

Jeśli wolisz zostać w domu i posiedzieć na kanapie – bardzo proszę! Oglądanie ulubionych filmów, czy seriali to świetny sposób na relaks i odpoczynek. Pamiętaj tylko, żeby były to produkcje zagraniczne w wersji oryginalnej lub z napisami. Jeśli nie w domu, oglądaj w podróży – to dobry sposób na zabicie czasu podczas jazdy czy lotu, albo w oczekiwaniu na środek transportu.

nauka języków obcych

W plener zabierz ulubiony magazyn lub książkę

Jeśli pogoda sprzyja, nie siedź w czterech ścianach! Zabierz koc, wsiądź na rower i w jakimś fajnym plenerze zrelaksuj się czytaniem. Jeśli obawiasz się, że tekst może okazać się za trudny, weź kieszonkowy słownik lub skorzystaj z aplikacji w telefonie.  Nie chce Ci się czytać?  Włącz audiobooka! Może to być książka, ale też ćwiczenie językowe.  Audiobook jest świetnym rozwiązaniem, gdy na przykład jedziesz rowerem, albo spacerujesz.

osłuchiwanie się z językiem

Pamiętaj też, że dobrym sposobem na osłuchanie się z językiem jest także słuchanie obcojęzycznej muzyki. Jeśli jeszcze tego nie robisz, wgraj muzykę na komórkę i słuchaj w każdym możliwym momencie. Okazuje się, że śpiewane teksty zapamiętujemy szybciej, niż język mówiony. Więc jeśli masz okazję i lubisz – śpiewaj!

Generalnie każdy sposób jest dobry, że trenować mózg i ćwiczyć język. I nie musi to być ani żmudne, ani  nudne, bo sposóbów na przyjemną naukę języka jest całe mnóstwo. A jak Ci się spodoba, zachowaj pomysły i dobre nawyki również po wakacjach. Nic tak przyśpiesza nauki, jak przyjemności z nią związane – czy będą to dalekie podróże, ciekawi ludzie, czy oglądanie fajnych filmów. Więc z tym odpoczynkiem od nauki to jest tak, że nauka języków sama w sobie może być odpoczynkiem!

Więcej wskazówek i pomysłów na efektywną naukę języka szukaj na naszym blogu!

 Jeśli jednak chcesz się uczyć podczas wakacji , zobacz tutaj  Wakacyjne kursy językowe

2 Replies to “NIE TRAĆ JĘZYKA! czyli o tym jak NIE przerywać nauki w czasie wakacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.