nauka języków obcych

Jakich języków najchętniej się uczymy?

Najchętniej i najczęściej uczymy się języka angielskiego. Angielski przydaje nam się w trakcie licznych podróży, konwersacji ze znajomymi z zagranicy, a także w pracy i kontaktach biznesowych. Aby dostać pracę w międzynarodowej korporacji znajomość języka jest niezbędna.
Płynną znajomość angielskiego deklaruje ponad 34% Polaków, a 41% nie zna żadnego języka.

Angielskim posługuje się aż 1,6 miliarda osób i jest językiem urzędowym w 54 krajach – w Europie w trzech: Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Malcie.

Tą tendencję potwierdzają również kursanci naszej Szkoły Językowej Lektor oraz Atriusa, którzy najchętniej wybierają naukę języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania.

Z badań wynika, że angielskiego uczymy się średnio przez 10 lat i dopiero po tym czasie zdobywamy certyfikat potwierdzający jego znajomość.

Kolejnym najczęściej wybieranym przez nas językiem jest język naszego zachodnia sąsiada – niemiecki. Wielu z nas zna także język rosyjski.

Język niemiecki jest najczęściej używanym językiem w Unii Europejskiej, natomiast rosyjski jest jednym z najważniejszych języków biznesowych ze względu na kontakty handlowe Rosji z krajami europejskimi i po latach jego "przymusowej nauki " w czasach PRL-u znowu stał się normalnymobym  językiem. Posługuje się nim 300 milionów osób i jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie.

jakich języków uczymy się najczęściej

Wśród języków cieszących się ostatnio dużą popularnością znajdują się hiszpański i włoski. Chęć do nauki tych języków bierze się z coraz liczniejszych podróży na południe. Są proste, melodyjne i łatwe do nauczenia. Mimo to zaledwie 1% Polaków zna język hiszpański i niewiele ponad 1% język włoski.

Według Organizacji Gospodarczej i Rozwoju za kilkanaście lat największe znaczenie będą miały kraje takie jak Chiny, Indie, Japonia, USA i Rosja. Myśląc pod względem biznesowym opłacalna może być nauka języków tych właśnie krajów. Znajomość rosyjskiego czy japońskiego może korzystnie wpłynąć na kontakty i biznesowe i pomóc w znalezieniu pracy. Znajomość mało popularnych języków jest niezwykle cenną umiejętności, która przekłada się również na wyższe zarobki i konkurencyjność na rynku pracy.

znajomość języków obcych

W związku z coraz częstszymi podróżami, a także możliwości pracy za granicą decydujemy się naukę języków niszowych: arabskiego, chińskiego, szwedzki, holenderski, norweski oraz duński.

Tak czy  owak warto znać jak najwięcej języków, aby chłonąć otaczajacy nas świat,szczególnie odwiedzając inne kraje. Niech za wzór inspirację posłuży nam  Gregg Cox, największy poliglota na świecie, figurujący w Księdze Rekordów Guinessa. Amerykanin posiada świadectwo znajomości 64 języków obcych, choć nieoficjalnie wiadomo, że zna ponad 20 więcej. O Greggu poczytajcie w naszym wpisie Tajemnice neuronów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.