jak zmotywować się do nauki języka obcego

Jak zmotywować się do nauki języka obcego – część druga

Zapraszamy do przeczytania drugiej części naszego artykułu o motywacji do nauki języków.

Zachęcamy także wcześniej do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu.

Wiemy już z I części  artykułu, że niezmiernie ważna rzeczą jest przy nauce języka wyznaczenie sobie precyzyjnie celu. 

Podzielmy cele na mniejsze zadania, na przykład: przeczytanie jednej anglojęzycznej książki w czerwcu, codziennie poświęcanie pół godziny na czytanie anglojęzycznych newsów na zagranicznych stronach internetowych, nauczenie się dziesięciu nowych słówek dziennie. Czy tak nie jest prościej? Pamiętajmy o tym, że nauka języków to długotrwały proces. Do krótkotrwałych czynności nie potrzebujemy rozwijać w sobie motywacji. Do działań takich jak nauka, musimy wyrobić w sobie nawyk systematyczności. Za każdym razem, gdy najdzie nas zwątpienie lub chwila słabości, przypomnijmy sobie dlaczego to robimy – dlaczego warto działać dalej!

Ucząc się języka korzystajmy z wielu dostępnych źródeł. Nauka tylko na podstawie podręcznika może być niezwykle nudna. Weźmy pod uwagę oglądanie zagranicznych filmów bez napisów, czytanie książek, konwersacje ze znajomym z innego kraju, używanie fiszek, lekcje w szkole językowej lub obozy językowe.

jak zmotywować się do nauki języków-start

To co wielu osobom przeszkadza w osiąganiu celów to prokrastynacja. Niektórzy z nas chorobliwie odkładają zrobienie czegoś na później, np. codziennie mówią sobie: "zaczynam powtórkę słówek od jutra!" I tak każdego dnia… Musimy skończyć z odkładaniem działań. Już dzisiaj otwórzmy słownik!

Warto także zastanowić się nad swoimi błędami. Dlaczego ostatnia próba nauki języków nam nie wyszła? Co zrobiliśmy źle? Pomyślmy nad tym i spróbujmy od teraz unikać takich sytuacji.

Myślmy pozytywnie! Nie nastawiajmy się negatywnie 😉 Spróbujmy podjąć się wyzwania wspólnie z przyjacielem, W ten sposób będziemy się wzajemnie motywować i sprawdzać swoje efekty. Dobrym pomysłem jest również nagradzanie swoich osiągnięć. Wyznaczmy sobie cel! Jeśli końca miesiąca przeczytam "Romeo i Julię" w oryginale, wtedy zafunduję sobie weekend w spa albo po prostu kupią sobie pyszny deser lodowy 😉

Motywacja, szybko może wygasnąć, jeśli nie będziemy mieli "prawdziwych powodów" do nauki 

Do nauki języków na pewno zmotywuje nas wyjazd! Przed Tobą pełen emocji i przygód Erazmus albo wyjazd ze znajomymi? Świetnie! Kolejne kartki w kalendarzu będą Ci przypominały o nadchodzącej dacie wyjazdu, dzięki czemu sięgniesz po swoje notatki z kursu językowego lub urządzisz sobie powtórki starych lekcji. 

Zwizualizuj sobie swój sukces. Wyobraź sobie, że już osiągnąłeś cel. Jak się czujesz? Jak smakuje to uczucie? Czym się teraz zajmujesz? Pomyśl o największej ilości szczegółów. Jeśli podoba Ci się ta wizja, niech będzie Twoją motywacją. Dąż do tego co zobaczyłeś w swojej głowie. 

jak zmotywować się do nauki języka obcego

Pamiętajmy o tym, że ucząc się języka rozwijamy cały nas umysł. Wpływamy na poprawę koncentracji, wyobraźnię, łatwiejsze zapamiętywanie.

Świadomość, że nauka języków wpływa na rozwój inteligencji i sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, również jest motywująca, prawda? 😉

Tak więc do dzieła 🙂 Nie zwlekaj, już dzisiaj, nie jutro, podejmij decyzję o nauce języka i ruszaj do działania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.