Jak powrócić do nauki języka po dłuższej przerwie?

Uczyliście się języka obcego  w szkole, później liznęliście go trochę na studiach i dodatkowym kursie, który jednak przerwaliście?  Jak powrócić do nauki języka po dłużej przerwie? Zastanawiacie się na ile zapomnieliście gramatykę lub słówka i ile wiedzy zostało w Waszej głowie? Więcej niż myślicie!

Język obcy, którego kiedyś się uczyliśmy jest głęboko zakorzeniony w naszej głowie, musimy jedynie sięgnąć po odpowiednie narzędzia, aby go wydobyć . Przede wszystkim musimy sobie przypomnieć dlaczego w przeszłości rozpoczęliśmy naukę. Ponownie znajdźmy w sobie motywację i determinację. Jeśli wiemy, jak bardzo język obcy nam się przydaje, jak bardzo lubimy się rozwijać i doskonalić, podwińmy rękawy i weźmy się do pracy!

Jak powrócić do nauki języka po dłuższej przerwie?

Otoczmy się językiem na tyle ile to jest możliwe: słuchajmy go, piszmy i mówmy. Niech nas atakuje z każdej strony.
Powieśmy koło łóżka sticky notes ze słówkami (będziemy je widzieć tuż po obudzeniu), do śniadania włączmy sobie np. kanał BBC – będziemy słuchać co dzieje się na świecie po angielsku. W drodze do pracy lub na zajęcia możemy słuchać obcojęzycznego podcastu.
Wieczorem do poduszki przeczytajmy artykuł z zagranicznego bloga lub kilka stron książki.

w domu

Jak przypomnieć sobie język obcy?

Powróćmy do naszych starych notatek, przeróbmy te same ćwiczenia, powtórzmy podstawy gramatyki. Wykopiemy z zakamarków naszego mózgu słówka, zasady odmieniania przez przypadki czy stosowanie wyjątków… Starajmy się, aby od teraz nauka języka obcego stała się codzienną rutyną. Jesteśmy w restauracji? Skorzystajmy z obcojęzycznego menu, szukamy przepisu na obiad? Znajdźmy go na zagranicznym blogu, słuchajmy i próbujmy zrozumieć teksty piosenek i oglądajmy filmy bez napisów.
Warto jest znaleźć fajny kanał na You Tube i oglądać go w wolnym czasie. Interesują Was podróże?
Poszukajcie kanału podróżniczego, wolicie modę? You Tube aż pęka w szwach od filmików z pokazów mody lub poradników stylu. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym, czyli korzystaniu z języka w praktyce. Musimy mówić. Nawiążmy kontakty z ludźmi z zagranicy.
Na Facebooku lub na forach dyskusyjnych można znaleźć wiele osób, które chętnie z nami porozmawiają i poćwiczą.

zesz

Warto również zapisać się na kurs językowy. Tym razem nie musimy zaczynać od „0”, tylko rozpocząć naukę np. od poziomu B1.
Szkoła Językowa na pewno pomoże nam sprawdzić poziom znajomości języka oraz dopasować kurs do umiejętności.
Możemy również uczęszczać na różnego rodzaju konwersacje organizowane w każdym większym mieście lub wyjechać na zagraniczny kurs językowy.
W lecie dobrym pomysłem są kursy wakacyjne  lub obozy językowe.

Pamiętajmy, że nauka języka to doskonała zabawa oraz inwestycja w siebie. Warto się uczyć! Nie zwlekaj , działaj 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.