obóz językowy

Jak nauczyć się języka?

Jak nauczyć się języka obcego samodzielnie szybko, efektywnie i przyjemnie? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka skutecznych porad.

Jak nauczyć się języka?

1. Oglądaj filmy i seriale

Jeśli oglądając filmy w obcym języku, nie skupiasz się na tym, co mówią aktorzy, tylko czytasz napisy lub oglądasz film z lektorem, czas to zmienić! Jeszcze lepiej będzie kiedy wyłączysz napisy i będziesz oglądać film w oryginale.

Na pewno łatwiej Ci będzie kiedy włączysz film, w którym aktorzy używają stosunkowo łatwego słownictwa, Doktor House na pewno do takich nie należy! Skomplikowane słownictwo medyczne może być dla Ciebie niezrozumiałe. Pomyśl o serialu "Przyjaciele" lub wesołej komedii, której fabuła nie jest skomplikowana i bez problemu będziesz mógł się skupić na dialogach, słówkach oraz konstrukcjach gramatycznych.

oglądanie serialów jako sposób uczenia się języka

2. Czytaj w obcym języku

Możliwości jest wiele… Interesujesz się modą lub gotowaniem? Poszukaj ciekawych blogów o podobnej tematyce.

Na stronie prestiżowego czasopisma o modzie Vogue znajdziesz wiele interesujących i wartościowych wpisów związanych z modą i lifestylem.

Trochę bardziej poważniejszą tematykę znajdziesz na stronach internetowych takich gazet jak na przykład The Economist lub Forbes. Język prezentowany przez redaktorów tych pism jest profesjonalny i na pewno nie raz zachwycisz się użytą przez nich konstrukcją językową, myśląc "ale pięknie skonstruowane zdanie!"

Nie zapominaj także o obcojęzycznych gazetach drukowanych. Możesz kupić je w Empiku albo w trakcie zagranicznych podróży. Czytając książki w języku obcym zdecyduj się na swoją ulubioną tematykę albo na książki, które już kiedyś czytałeś w języku polskim, wtedy na pewno będziesz wiedzieć o co chodzi w fabule, a przy okazji utrwalisz sobie konstrukcje, a słówka których nie rozumiesz, wychwycisz z kontekstu.

Romeo and Juliet book

3. Korzystaj z audiobooków

Wykorzystaj swój czas efektywnie! Jadąc na uczelnię tramwajem, załóż słuchawki na uszy, a w drodze samochodem do pracy podłącz je do radia i słuchaj audiobooka! W ten sposób nawet stojąc w korku uczysz się języka lub powtarzasz lekcję z kursu językowego. Twoim audiobookiem może być książka lub nagrane lekcje językowe.

Tutaj znajdziesz darmowe audiobooki do pobrania: LinkOnardo.

A tutaj możesz kupić audiobooki z przygotowanymi lekcjami języków obcych: Empik

4. Znajdź partnera do rozmowy

Oczywiście mowa tutaj o native speakerze lub osobie, która perfekcyjnie lub przynajmniej bardzo dobrze zna język obcy. Bez problemu znajdziesz taką osobę np. w organizacji studenckiej. Możesz także nawiązać kontakt ze studentami przebywającymi w Twoim mieście na Erasmusie.

Partnera do rozmowy znajdziesz również w internecie. Przeszukaj strony: Italki lub Babel Village, znajdziesz tam mnóstwo ogłoszeń od osób, które szukają partnera lub chętnie zostaną Twoim nauczycielem. To jest doskonała zabawa oraz możliwość do nawiązania ciekawych znajomości 😉

partner do rozmowy

5. Fora internetowe

Interesuje Cię nauka języków obcych, ale także kultura i tradycje krajów języków, których się uczysz? Chcesz nawiązać znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach, ale także móc zapytać się o nurtującą Cię kwestię gramatyczną lub stylistyczną? Na forach językowych znajdziesz wszystko czego potrzebujesz. Jeśli nie możesz przetłumaczyć jakiegoś fragmentu tekstu lub nie jesteś pewien jakiej konstrukcji językowej użyć w zdaniu albo chcesz zadać jakiekolwiek pytanie związane z nauką języków, śmiało zarejestruj się na forum językowym.

Znaleźliśmy dla Ciebie kilka interesujących for: Lingua Forum oraz Fluent in 3 Months.

6. Pomoce naukowe

W efektywnej nauce języków na pewno pomogą Ci różnego rodzaju pomoce naukowe, takie jak fiszki. Możesz nosić chociaż kilka przy sobie, włóż je do torebki, notesu lub kalendarza i np. korzystaj z nich, siedząc w kolejce u dentysty lub podróżując autobusem.

Rozwieś w swoim mieszkaniu, kuchni lub pokoju kolorowe karteczki lub gotowe naklejki z nowymi słówkami lub konstrukcjami gramatycznymi. Ta metoda może okazać się szczególnie pomocna dla wzrokowców, ponieważ omiatasz wzrokiem nowe słówka i je zapamiętujesz. Chodząc na kurs językowy do LEKTORA otrzymasz materiały w ramach LEKTOR Vocabulary Training.

Fiszki

7. Zapisz się na kurs językowy

Jeśli potrzebujesz tzw. bata na sobą, kogoś kto Cię zdyscyplinuje, zmotywuje i wskaże odpowiedni kierunek nauki polecamy kursy językowe w szkole językowej. Najpierw zdajesz test, który przypisuje Cię do grupy odpowiadającej Twoim umiejętnościom, a później uczysz się i rozwijasz pod okiem profesjonalnego lektora (lektora polskiego lub native speakera).

kursy językowe LEKTOR

8. Wyjazd na zagraniczny kurs językowy

Zaletą zagranicznych kursów językowych jest możliwość obcowania z językiem w jego naturalnym otoczeniu, poznanie kultury i tradycji danego kraju oraz nawiązanie międzynarodowych znajomości.

Macie jakieś inne sposoby na naukę języków obcych? 😉 Dajcie znać w komentarzach.

obóz językowy

4 Replies to “Jak nauczyć się języka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.