wakacje za granicą

Jak szybko i efektywnie nauczyć się języka przed podróżą?

Wakacje za granicą, a znajomość języka kuleje? Co zrobić, żeby w kilka tygodni nadrobić zaległości? Jak sensownie przygotować się do wyjazdu, by na miejscu poradzić sobie z podstawową komunikacją? Oto kilka wskazówek.

dsc_0323

Po pierwsze przeanalizuj plan podroży
Gdzie jedziesz, jak będziesz spędzać czas, z kim będziesz się spotykać. To ważne, by móc przewidzieć w jakich sytuacjach się znajdziesz i czego te sytuacje będą od Ciebie wymagały. Czy będzie to szukanie noclegu, omawianie szczegółów oferty, zamawianie posiłków w restauracji, pytanie o drogę, a może luźna konwersacja z tubylcem o atrakcjach turystycznych.  Wszystko zależy od Ciebie i Twojego poziomu językowego.

theroux-tourists_3293963k

Jeśli zaczynasz od podstaw kup sobie kieszonkowy słownik z rozmówkami.
Nie tak trudno nauczyć się na pamięć kilku prostych dialogów. Zacznij od podstawowych zwrotów grzecznościowychdzień dobry, przepraszam, dziękuję – a potem naucz się kilku prostych pytań np. – która godzina? – ile to kosztuje? – którędy dojść do? Oczywiście naucz się też możliwych odpowiedzi  – odegraj przykładowe scenki, spróbuj poćwiczyć z kompanami swojej podróży.  To nie tylko pozwoli Ci utrwalić to czego się nauczysz, ale także oswoić z nowymi sytuacjami, które Cię czekają.  Zwróć uwagę na nazwy miejscowości, oczywiście w oryginalnej wymowie. Co z tego, że przećwiczysz pytanie się o drogę, jeśli nie nikt nie zrozumie o jaką miejscowość Ci chodzi.  W zasadzie to lepiej znać poprawną wymowę miejscowości, czy nazwy miejsca, które nas interesuje, niż kłaść nacisk na poprawne gramatycznie zadawanie pytań.

aa_meeting_welcome
Mówienie mówieniem, ale nie zapominaj o mowie ciała.
Body language
– gesty, miny, ułożenie ciała, czy odległość między rozmawiającymi może być różnie odczytane przez przedstawicieli różnych kultur. Jeśli celem Twojej podróży jest kraj pozaeuropejski możesz być pewien, że z takimi różnicami się spotkasz. Szczególną uwagę zwróć na powitanie – to kluczowy moment spotkania, który zadecyduje o odbiorze Twojej osoby, bo przecież liczy się pierwsze wrażenie.  Pamiętaj, że czasami gest znaczy więcej niż słowo, a ten błędnie użyty może stać się powodem nieporozumień.

Co jeszcze?
Jeśli znasz podstawy języka i chcesz zaimponować, nie tyle współtowarzyszom co obcokrajowcom, naucz się znanych powiedzonek, slangu, czy utartych wyrażeń. Jeśli zrobisz to umiejętnie, albo nieporadnie, ale z wdziękiem, szybko przełamiesz lody i zyskasz sympatię. Warto spróbować.

Jeśli wystarczy Ci czasu..
Oprócz ćwiczeń polegających na mówieniu, spróbuj osłuchać się z językiem. Nawet jeśli niewiele zrozumiesz z audycji radiowych, czy telewizyjnych, wyłapiesz akcent i swoistą „melodię” obcego języka, a dzięki temu będziesz lepiej zrozumiany przez obcokrajowców.

cropped-girls_in_the_headphones_on_the_grass_025125_1

Być może tych kilka tygodni przed wyjazdem nie sprawi, że zaczniesz swobodnie komunikować się w obcym języku, ale to dobry wstęp do nauki.  Jeśli zaczniesz poznawać język od tej praktycznej strony, np. podczas podróży, w sposób naturalny będziesz w niego wnikać i szybciej osiągać językowe sukcesy. Jeśli jednak Twoim celem ma być przede wszystkim nauka języka, wybierz zagraniczne kursy językowe, które są najefektywniejszym sposobem nauki języków obcych.

wyjazdy zagraniczne
I jeszcze na koniec dobra rada
Plany są ważne i z pewnością warto je robić, by uniknąć rozczarowania. Z drugiej jednak strony podróżowanie to przygoda – pełna nowych, często niemożliwych do przewidzenia sytuacji. Dajmy się więc zaskoczyć, bądźmy otwarci na dobre niespodzianki, na ludzi, ich otwartość i życzliwość – bo nawet jeśli nie uda nam się czegoś powiedzieć, pozostają nam jeszcze gesty, emocje i uśmiech na twarzy!

Jeżeli nie czujesz się pewnie językowo, polecamy skorzystanie z aplikacji do nauki języków, a konkretnie z narzędzia przydatnego dla osób podróżujących za granicę Zobacz więcej

Przeczytaj inne wpisy na naszym blogu, które pomogą Ci w efektywnej nauce języków http://blog-jezykowy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.