Francuskie Lazurowe Wybrzeże

Francja elegancja, a w wakacje lazurowy raj…

Romantyczny Paryż, wieża Eiffla, pyszne sery, bagietki i wina, francuska moda, perfumy, francuski pocałunek – z tym kojarzy nam się Francja. W czasie wakacji to jednak nie stolica kraju przyciąga tysiące turystów, a malownicze Lazurowe Wybrzeże urzekające pięknymi widokami i niezawodną pogodą.

zwiedzanie Paryża

Wakacyjna Francja dla każdego

Francja to bardzo różnorodny kraj. Zachwyca imponującą architekturą i bogatą kulturą. Nie tylko Paryż stanowi gratkę dla pasjonatów sztuki i miłośników zwiedzania historycznych miejsc. Jeśli tylko mamy taką możliwość warto odwiedzić miasta portowe –  Lyon z zabytkowymi kościołami, czy Bordeaux z pięknymi pałacami, ale także Tuluzę z największym francuskim kościołem romańskim, zabytkowymi domami i ratuszem.  Jeśli natomiast wolimy odpoczynek w plenerze, idealnym miejscem będzie Dolina Loary, gdzie oprócz gotycko – renesansowych zamków znajdują się trzy piękne parki narodowe – Le Perche, Loire – Anjou-Touraine i Brenne.

nicea

Prowansja – Alpy – Lazurowe Wybrzeże

Region leżący u Wybrzeża Morza Śródziemnego latem przyciąga przede wszystkim na słoneczne Lazurowe Wybrzeże, zwane Riwierą Francuską. Jeśli marzysz o błogim odpoczynku, Côte d’Azur to idealne miejsce na relaks na pięknych piaszczystych plażach z widokiem na lazurowe morze. Ale oprócz wypoczynku warto zajrzeć do najpiękniejszych zakątków tego regionu:

saint tropez

Saint Tropez – luksusowy kurort, który robi wrażenie zwłaszcza po zmroku, kiedy to przechadzając się nabrzeżem portu można podziwiać ogromne jachty, a z malowniczego wzgórza podziwiać rozświetlone sąsiednie kurorty

Awinion – centrum kulturalne i turystyczne z górującym nad miastem zamkiem papieży  i słynnym mostem nad Rodanem zwanym Pont Saint-Bénézet.

Cannes – ociekające luksusem miasto słynące z festiwalu filmowego, gdzie przechadzając się Bulwarem La Croisette można podziwiać luksusowe hotele, kasyna, a nawet spotkać gwiazdy światowego show biznesu.

monaco

Monako – drugie najmniejsze państwo świata, jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc na Lazurowym Wybrzeżu. To tu na jeden kilometr kwadratowy przypada najwięcej milionerów na świecie, a to za sprawą najbogatszych aktorów, artystów, sportowców i biznesmenów. Pasjonaci motoryzacji nie mogą opuścić Wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Monako, które odbywa się na przełomie maja i czerwca.

Nicea – stolica Lazurowego Wybrzeża, położona nad Zatoką Aniołów. Słynie z ruin rzymskich term, amfiteatru, romańskich katedr i kościołów. Chętnie odwiedzania przez turystów nie tylko  za sprawą imponujących zabytków, ale też kąpielisk morskich, uzdrowisk, ośrodków rozrywki i sportu.

cannes

Francuskie festiwale i święta, czyli gdzie warto się pojawić

Latem we Francji dużo się dzieje. Warto podczas wakacji tak zaplanować czas, by pojawić się tam, gdzie akurat odbywają się te najciekawsze kulturalne wydarzenia i tradycyjne uroczystości. Numerem jeden jest prestiżowy festiwal filmowy w Cannes, który przyciąga największe sławy i gwiazdy światowego filmu. Kto nie chciałby podczas wieczornego spaceru spotkać Johnnego Deppa, czy Juliette Binoche, albo dostrzeć Woodiego Allena przesiadującego w którymś z kultowych pubów.

festiwale letnie we Francji
Jednym z ciekawszych, letnich festiwali, dużo bardziej dostępnym dla mieszkańców i turystów, jest odbywający się w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Uliczny w Aurillac organizowany  od 1986 roku przyciąga i tysiące miłośników sztuki ulicznej. We Francji odbywają się także rozmaite festiwale muzyczne, np. festiwal sztuki lirycznej w Aix-en-Provence w Prowansji, czy festiwale jazzowe – w Bordeaux i Antibes na Lazurowym Wybrzeżu.

Bordeaux

Gratką dla miłośników wina będzie z pewnością udział w odbywającym się pod koniec czerwca czterotygodniowym festiwalu wina w Bordeaux, a w sierpniu odwiedzenie targu winnego w Colmar w Alzacji.

warto zobaczyć także Pardons w Bretanii – niezwykle widowiskową uroczystość podczas której możemy podziwiać mieszkańców ubranych w lokalne kostiumy biorących udział w barwnych ceremoniach i procesjach.

Bordeaux

Zafunduj sobie podróż kulinarną

Kuchnia francuska to bogactwo smaków i aromatów. Różnice między poszczególnymi regionami są wyraźne, a Francuzi są z tego dumni. Podczas wakacyjnego wyjazdu do Francji koniecznie trzeba spróbować pysznego wina i różnych, nietypowych odmian sera. Typowe dla poszczególnych miast są także owoce – np. orzechy z Grenoble w Alpach, czy śliwki z Lot-et-Garonne w Akwitanii, mięsa –  drób z Bresse w Burgundii, wołowina z Bazadais w Akwitanii, a także słodycze np.  pierniki z Dijon.
Co ciekawe Francuzi chętnie spędzają wolny czas jedząc posiłki w restauracjach, a w wielu miejscach rytuałem jest poranne przesiadywanie w kawiarniach, picie kawy i obserwowanie turystów.

francuska moda
Co z tą francuską elegancją? Prawda, czy mit?

Francuska moda rzeczywiście króluje na światowych wybiegach, a Francuzi mogą poszczycić się dobrym gustem i poczuciem stylu. Ale czy rzeczywiście na ulicach Paryża, czy Nicei widać jakąś wyraźną różnicę między tubylcami, a turystami? Raczej nie. To co wyróżnia francuski naród to nie kwestia wyglądu czy ubioru, a raczej cech charakteru – pewności siebie, czy swoistej pychy. Francuzi nie lubią mówić w innym, niż ojczystym języku i stosunkowo rzadko wdają się w dyskusje z turystami, jak chociażby Włosi i Hiszpanie. Są jednak mili i uprzejmi, więc nawet jeśli nie znamy francuskiego, podczas podróży do Francji nie będziemy mieć problemu, żeby małej, uroczej piekarni kupić croissanta,  czy w kawiarence zamówić kawałek owocowej tarty.

Boulangerie

Zapraszamy do lektury pozostałych wpisów o podróżach