języków można uczyć się w każdym wieku

Czy w każdym wieku można nauczyć się języka?

Nauka języka jest możliwa w każdym wieku?

Języka można uczyć się w każdym wieku. Jest to jak najbardziej wskazane! Dzieci uczą się w zupełnie inny sposób niż osoby dorosłe, głównie ze słuchu, intuicji – z łatwością zapamiętują liczne wyrazy, obrazy oraz konstrukcje. Osoby starsze do nauki potrzebują przede wszystkim dobrych chęci , motywacji i konkretnych powodów, dla których uczą się języka.

nauka języków osoby starsze

Języka z sukcesem można nauczyć się w każdym momencie swojego życia. Posiadamy w  mózgu mechanizmy odpowiadające za przyswajanie języków. Dlatego jeśli byliśmy w stanie nauczyć się polskiego będziemy w stanie nauczyć się każdego innego języka, szczególnie jeśli jest on zbliżony kulturowo do naszego.

Naukowcy udowodnili, że nauka języków korzystnie działa na zdolności intelektualne. Wpływa na poprawę koncentracji, zwiększa możliwości pamięci krótko i długoterminowej, rozwija wyobraźnię, a także ma wpływ na wzrost inteligencji. Przeprowadzono badania, które dowodzą, że osoby, które rozpoczęły naukę kolejnego języka zwiększyły swój iloraz IQ względem, tego, który mieli wcześniej. Najlepiej dla  nas, gdy uczymy się całe życie

 

Mózg można porównać do mięśni. Nie używane mięśnie są słabe i zwiotczałe – podobnie jest z mózgiem. Jeśli trenujemy go nauką języków, zapamiętywaniem słówek oraz aktywnym uczeniem się konstrukcji gramatycznych możemy mieć pewność, że będzie długo sprawny. Bombardujmy swój mózg przyswajaniem nowej wiedzy i doświadczeń!

Nauka języków opóźnia procesy starzenia się mózgu i jest to "fitness" dla naszej pamięci. Co ciekawe poligloci znacznie rzadziej i później zapadają na Alzheimera. Osoby aktywnie uczące się języków stają się wartościowi na rynku pracy, a także pozostają znacznie dłużej aktywni zawodowo.

nauka języków w każdym wieku

Istnieją stereotypy odnośnie uczenia się języków przez osoby starsze. Wiele osób  sądzi uczą się trochę wolniej języków obcych niż np. dzieci.

Nie jest to jednak prawda. Umiejętność uczenia się nie jest związana z wiekiem, tylko z konkretną osobą . Jeżeli ktoś ma np. 50 lat i całe życie czegoś się uczył osiąga szybsze i lepsze efekty niż 25 latek, dla którego nauka nie była nigdy mocną stroną.

Skąd więc wrażenie, że starsi uczą się wolniej? Wynika to z tego, że osoby dorosłe ucząc się czegoś nowego,odnoszą i porównują nowe treści do swoich dotychczasowych doświadczeń, próbują je dopasować, do tego co już wiedzą.
A to trochę trwa, stąd wrażenie wolniejszego tempa.

Nie zmienia to faktu, że przyswajanie wiedzy językowej jest procesem długotrwałym. Aby uniknąć poczucia rezygnacji oraz stagnacji musimy dokładnie znać swoje oczekiwania oraz cel dla którego się uczymy. Potrzeba rozwoju, poznawania nowego i wyznaczania sobie celów do zdobycia może być świetną receptą na sukces.

To nas motywuje i pozwala na więcej! Ale to już temat na inny wpis, który opublikujemy już wkrótce.

One Reply to “Czy w każdym wieku można nauczyć się języka?”

  1. Nie powstrzyma się, oczywiście. Niestety często wychodzi odwrotnie i mimo ogromnego zapału na początku motywacja maleje. I to właśnie motywacja jest podstawą sukcesu, szczególnie u osób dorosłych, które musza uczyć się wyłącznie rzeczy praktycznych , konkretnie przydatnych danej osobie.  Jeśli wpadnie w ręce osoby uczacej, która o tym nie wie, może bardzo szybko miec podcięte skrzydła i zrezygnować z nauki. Reasumując uczenie dorosłych to całkiem inny temat niz uczenie dzieci, nieznajomość tego moze powodować ,ze dana osoba uczy się latami bez efektów.       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.