kiedy zacząć naukę języka obcego u dziecka

Kiedy najlepiej zacząć dziecko uczyć języka obcego?

Dziecięcy umysł jest niezwykle chłonny i bardzo szybko przyswaja mnóstwo informacji. Dzieje się tak, ponieważ nasze pociechy wykorzystują dwie półkule mózgowe do nauki języka. Prawa półkula odpowiada za emocje i spontaniczne zachowania, natomiast lewa jest odpowiedzialna za analityczne rozważania. Dzieci uczą się całościowo, z łatwością zapamiętują całe fragmenty piosenek lub wierszyków w obcym języku. Dodatkowo są bardzo ciekawe świata i otwarte na nowe doznania. Mają bardzo dobrą pamięć i umiejętność rozumienia zdań pod względem kontekstu.

kiedy zacząć dzieci uczyć języka obcego

 

Maluchy przyswajając nowy język obcy potrafią go odróżnić od swojego ojczystego. Jednak tempo jego nauki jest indywidualne i uzależnione od takich czynników jak zdolności percepcyjne, chęci, umiejętności skupienia się oraz metody jaką chcemy dziecko uczyć.
Jeśli dziecko nie pochodzi z rodziny dwujęzycznej i multikulturowej nauczy się języka w procesie sekwencyjnym.

Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej! Możemy rozpocząć proces nauki nawet u kilkumiesięcznego dziecka. U malucha już w łonie matki wykształca się słuch niezbędny do nauki języka.

 

kiedy uczyć dziecko języka obcego

 

Często rozmowy z dzieckiem, a także rozwój słuchu fonetycznego wpływają na umiejętności językowe. Jeśli do niemowlęcia będziemy regularnie mówić dwoma różnymi językami, możemy mieć pewność, że gdy będzie już większym człowiekiem, nadal będzie je rozumiał. Dzieci najlepiej uczyć przez zabawę.
Na rynku znajdziemy wiele zabawek wspomagających naukę języków obcych. Nie możemy przy tym jednak zapominać o najbardziej tradycyjnych metodach takich jak: ćwiczenie piosenek, wierszyków, oglądanie bajek oraz czytanie maluchowi w obcym języku. W ten sposób dziecko poznaje gotowe konstrukcje językowe i wzbogaca zasób słów. Pokazując dziecku różne przedmioty i w tym samym czasie je nazywając, uczymy dziecko w oparciu o naturalne mechanizmy rozwojowe.

Dzieci uczą się szybciej od dorosłych, ponieważ nie mają barier, nie wstydzą się popełniać błędów i bez oporu mówią i próbują wyrażać swoje myśli.
Warto to wykorzystać i aktywizować je od najmłodszych lat np. decydując się na anglojęzyczne przedszkole. Jest też druga strona medalu. Dzieci tak samo jak szybko się uczą – równie szybko zapominają. Jeśli nie będziemy do dziecka mówili w języku obcym, ćwiczyli oraz powtarzali, może ono wszystko zapomnieć.

Jeśli sami nie znamy języka obcego i nie podróżujemy wiele, poczekajmy z nauką np. do 7 – 9 roku życia, kiedy dziecko rozpocznie naukę w szkole. Wtedy nadal jest chłonne, ale bardziej świadome zdobywanej wiedzy. Zna litery, potrafi pisać i skupić się przez dłuższą chwilę. Pamiętajmy, że dziecko musi chcieć się rozwijać, nie może być przy tym przeładowane licznymi zajęciami dodatkowymi – potrzebuje czasu na zabawę.

 

kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego

 

Dobra szkoła językowa lub prywatny nauczyciel umiejętnie pokierują edukacją dziecka oraz zaczepią w nim potrzebę zdobywania nowej wiedzy językowej. Trudno jest jednoznacznie i neutralnie określić, kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę języka obcego. Wszystko zależy od sytuacji, od tego czy oboje z rodziców płynnie i często korzystają z drugiego języka – wtedy najlepiej uczyć dziecko jak najwcześniej. Pozostałe dzieci mogą w przedszkolu rozpocząć przygodę językową i nauczyć się kilku słówek, a prawdziwą naukę, również połączoną z zabawą , ale także systematycznością, gramatyką i odrabianiem prac domowych w wieku szkolnym.

Dobrym pomysłem na zainteresowanie dziecka językiem jest także połączenie nauki języka z wakacyjnym wyjazdem np. na kolonie językowe

Pośrednią wersją, gdy są w danym mieście takie oferty,  jest także zapisanie dziecka na półkolonie językowe.

W obu powyższych przypadkach kontakt z jezykiem połączony jest z miłą, wakacyjną atmosferą i nie kojarzy się z obowiązkami szkolnymi.

Jak widać możliwości jest wiele, rodzice powinni jednak pamiętać, że nie wystarczy zapisać dziecko na język, aby mieć pewność, że się nauczy, ważne jest , aby robił to specjalista, sprawdzona szkoła językowa lub lektor z doświadczeniem. Niezmiernie ważna jest także pomoc rodziców w domu i powtarzanie z małymi dziećmi słówek i zdań.

 

 

3 Replies to “Kiedy najlepiej zacząć dziecko uczyć języka obcego?”

  1. To bardzo dobry pomysł, aby dziecko uczyło się słowek w naturalny sposób. Warto także z czasem w danej sytuacji przemycać całe struktury (zdania ) z użyciem wcześniej przyswojonaych słów.  

  2. Rzeczywiście bardzo ważne jest, by dziecko najpierw dobrze poznało podstawy ojczystego języka. Potem można uczyć dziecko samemu lub poprosić o pomoc, a jak podrośnie wysłać na specjalny kurs dla dzieci.

  3. Moja córcia jak tylko ciut podrośnie to zapiszę ją na kurs, a póki co puszczam jej bajki po angielsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.