książki angielskie w oryginale

Przeczytać książkę po angielsku

Wczoraj wychodząc z biura zapomniałem wyłączyć klimatyzację. Wracając do domu miałem jeszcze wstąpić do sklepu po prasę. To również zupełnie wypadło mi z głowy. Anna śmieje się, że powinienem brać lecytynę, która podobno poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania. Bardziej niż we wszelakiej maści farmaceutyki, wierzę jednak w fitness szarych komórek.

Specjaliści od zdrowego trybu życia zawsze powtarzają, że w każdych ćwiczeniach najważniejsza jest systematyczność. Najwyraźniej wraz z przerwą wakacyjną i odpoczynkiem od dodatkowej aktywności intelektualnej, jaką była nauka w Atriusie, moje szare komórki również się rozleniwiły 🙂 A prawda jest taka, że starzejemy się tak szybko, jak szybko starzeje się nasz mózg.

Według naukowców, w wersji optymistycznej proces ten zaczyna się w wieku 65 lat i skutkuje dzienną utratą około 10 tysięcy neuronów. Na szczęście, mózg posiada cudowną zdolność regenerowania i przy odpowiednich treningach, możemy dłużej zachować młodość i dobrą pamięć. Podobno wielojęzyczność daje najlepsze efekty, na przykład gdy podobnie jak Anna, regularnie korzysta się z jak najczęściej  przynajmniej z dwóch języków.

Pomyślałem więc, że dla utrzymania dobrej kondycji intelektualnej wykorzystam wakacje na lżejsze, lecz mimo wszystko aktywne ćwiczenia mózgu. Na początek postanowiłem przeczytać książkę po angielsku. Nasza domowa biblioteczka posiada kilka interesujących pozycji, a mój wybór padł na powieść sensacyjną Dana Browna „The Da Vinci Code”. Akcja książki rozpoczyna się w Luwrze, a treści obfitują we francuskie zwroty, które często nie są tłumaczone. „Zabawa” okazała się więc podwójna, ponieważ wymagała ode mnie skorzystania z aż dwóch słowników. Gdy skończyłem pierwszy rozdział, czułem się prawie tak usatysfakcjonowany i pozytywnie zmęczony, jakbym wygrał na Wimbledonie :).

Mój plan na lato – nie ustawać w nauce nowych słówek, ponieważ szkoda mi efektów, które już osiągnąłem. Praca ze słownikiem musi wejść mi w nawyk, co bez pomocy lektora, który motywuje i wspiera nie jest już takie łatwe…

Artur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.