nauka słowek

Jak efektywnie uczyć się słówek?

Nieodzownym elementem nauki języka obcego jest nauka słówek. Dla wielu z nas kojarzona z nudą i żmudnym powtarzaniem wyrażeń z niekończącej się listy. Wcale nie musi tak być! Nauka słówek może być doskonałą zabawą, rozwijaniem wyobraźni oraz miłym rytuałem. Bogaty zasób słów jest niezwykle przydatny w komunikacji oraz poznawaniu nowego języka. Aby już nigdy nie mieć czegoś na końcu języka…. do dzieła! 

nauka obcych słówek

Poznaj sposoby efektywnego uczenia się słówek

1. Baw się językiem! Najszybciej i najłatwiej nauczysz się słówek, kiedy masz okazję trenować język w jego naturalnym środowisku. Najlepszą sposobem jest oczywiście podróżowanie i próbowanie swoich w sił w trakcie rozmowy z native speakerami. Eksperymentuj z własną znajomością języka, próbuj coś powiedzieć, słuchaj jak mówią inni, czytaj i chłoń wszystkimi zmysłami. Dociekaj znaczenia słówek i zdań, których nie rozumiesz. W ten sposób zapamiętasz znacznie więcej niż w trakcie nauki słownika na pamięć!

2. Ucz się słówek w kontekstach. Zamiast zapamiętywać na sucho pojedyncze słówka – ucz się całych zdań i wyrażeń. Kiedy przygotowujesz się do rozmowy telefonicznej z obcokrajowcem, naucz się gotowych sformułowań, które możesz wykorzystać w takiej sytuacji. Twórz symulacje językowe. Wyobraź sobie, że rezerwujesz pokój w Hotelu w Rzymie. Odtwórz scenkę, w której pytasz się o udogodnienia hotelowe, drogę do najbliższej stacji metra, a także menu śniadaniowe. Wykorzystaj swoją wyobraźnię! Wymyśl jak najwięcej takich scenek i przygotuj sobie potrzebne słownictwo. Możesz odgrywać role przed lustrem lub zaprosić do zabawy konwersacyjnej przyjaciela.

jak efektywnie uczyć się obcych słówek

Ćwicz słówka w różnych konstrukcjach. Formułuj pytania i odpowiedzi, ale także przypuszczenia i wyrażenia w czasie przeszłym i przyszłym. Odmieniaj je przez osoby i przypadki. Wyjdź poza schematy 😉 wymyślaj ciekawe lub nawet mało prawdopodobne i śmieszne zdania. Jeśli będziesz bawić się językiem, nauczysz się więcej, nie musisz podchodzić do tego śmiertelnie poważnie. Przygotuj sobie słowa z jakiejś dziedziny i podaj ich definicje. Opowiedz o danym wyrażeniu jak najwięcej.
Np. przyjaciel – to osoba, na której zawsze mogę polegać i powierzyć największe sekrety. Z moim przyjacielem znamy się od 10 lat i przeżyliśmy wspólnie wiele przygód….. i tak dalej i tak dalej… 

3. Kiedy ćwiczysz słówka, zawsze wymawiaj je na głos! W ten sposób poprawiasz wymowę, akcent, ale także angażujesz zmysł słuchu do nauki. 

4. Zrób mapę myśli. Wybierz dla siebie najlepszą metodę do nauki języka. Jeśli jesteś wzrokowcem – rozmieść w swoim domu, w widocznym miejscu karteczki z słówkami. Przyczep do lodówki lub tablicy korkowej kartki, na których kolorowymi długopisami wypiszesz nowe słówka. Jeśli lepiej uczysz się ze słuchu – nagraj się, a następnie odsłuchuj np. z płyty w czasie drodze do pracy.

5. Stosuj asocjacje. Wypisz na kartce listę słówek do nauczenia, a następnie myśl i wyobrażaj sobie wygląd, zapach oraz wszelkie szczegóły z nimi związane w ciągu 1 minuty. Np.  brunch (po angielsku połączenie lunchu i śniadania) wyobraź sobie jak siedzisz ze znajomymi w miłej restauracji, pijesz cappuccino, jesz croissanta, czujesz zapach szynki parmeńskiej i prowadzisz rozmowę o nowościach filmowych w kinie. Jeśli stworzysz sobie taki obraz – wyobrazisz jak dane słowo wygląda, jak pachnie i smakuje – nauczysz się go znacznie szybciej i przyjemniej!

6. Ucz się kategoriami. Znajdziesz nawet odpowiednie słowniki tematyczne, które znacznie ułatwią Ci naukę. W jednym tygodniu możesz uczyć się słówek związanych z lotnictwem, w kolejnym z podróżami, potem z medycyną i tak dalej!

7. Korzystaj z obrazków. Rysunek może zastąpić tysiąc słów!

nauka języka poprzez obrazki

8. Spacer ze słówkami. Idąc pieszo do pracy lub na zajęcia, spróbuj nazywać mijane elementy krajobrazu: znak drogowy, płot, kałuża, szyld itp… Jeśli nie wiesz jak je nazwać, sprawdź szybko w smartfonie lub po powrocie do domu.

9. Pamiętaj o powtórkach!

Powtórz sobie słówka, których nauczyłeś się godzinę temu, a także następnego dnia, a potem znowu za 2 tygodnie. Używaj wyrażeń, których się nauczyłeś w praktyce.

10. Skorzystaj z systemu do nauki słówek, który wymyślił ktoś  inny.

U nas w LEKTORZE powstał po latach doświadczeń nasz własny autorski program do nauki słówek-  dla naszych kursantów LEKTOR Vocabulary Training.

 Co to jest? 

Podczas każdego kursu językowego w naszej szkole, każdy kursant otrzymuje  gratisowo rocznie około 800 słów w postaci pul składających się z 40 wyrazów każda. Łącznie 20 zestawów po 40 słów (=800 słów)

Każda pula słów zawiera specjalne „Kroki”- zakładające ćwiczenie cały czas tych samych słówek, aż do całkowitego zautomatyzowania.

Przejrzysty układ ćwiczeń pozwala na uczenie się w każdej dogodnej chwili w domu, w tramwaju czy samochodzie.

Nauka wzmocniona jest przez korzystanie ze specjalnego urządzenia do nauki słówek, do dyspozycji po zalogowaniu się przez słuchacza na Sekretariat internetowy” LEKTORA w dowolnym czasie i miejscu. Dodatkowo podczas kursu słówka są ćwiczone na zajęciach przez cała grupę.      

Oczywiście wszystkie słówka dostosowane są do aktualnego poziomu i języka uczącej się osoby.

A Wy jakie macie pomysły na naukę słówek?

Wszystkim osobom, które napiszą komentarz na temat swoich dotychczasowych doświadczeń z nauką słówek , prześlemy bezpłatnie pule ze słownictwem z LEKTOR Vocabulary Training z wybranego języka i poziomu! 😉  

 

One Reply to “Jak efektywnie uczyć się słówek?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.