Wesołych Świąt w różnych językach

W powietrzu już czas zapach Świąt! Kilka dni temu Artur kupił choinkę i teraz cały nasz dom pięknie pachnie świerkiem. To już ostatni dzwonek, żeby wysłać świąteczne kartki i życzyć Wesołych Świąt w różnych językach. Artur uważa, że w dobie e-maili i internetowych komunikatorów, pocztówki odeszły do lamusa, ja jednak widzę, jak cieszy się za każdym, gdy sami otrzymamy takie tradycyjne pozdrowienia. Dlatego nie musiałam go zbyt długo namawiać, by w ten sposób złożyć życzenia Bożonarodzeniowe naszym bliższym i dalszym krewnym.

Poprzeczkę postawiliśmy sobie dość wysoko, ponieważ podjęliśmy decyzję o wysłaniu kartek w 3 językach obcych: po angielsku, niemiecku i włosku. Pisanie kartek okazało się wspaniałą lekcją oraz możliwością sprawdzenia swoich postępów w nauce. Artur miał za zadanie przygotować tekst po niemiecku i z moją drobną pomocą, po angielsku. Ja natomiast miałam twardy włoski orzech do zgryzienia 🙂 w postaci samodzielnego opracowania tekstu życzeń do kuzynki ze Sieny.

W międzyczasie wymieniliśmy się naszymi spostrzeżeniami na temat reguł prowadzenia korespondencji i zwrotów grzecznościowych w innych językach. Osobiście uwielbiam niuanse lingwistyczne i zasady pisowni, które są wyjątkowe dla każdej kultury. Z pomocą słownika oraz Internetu, sumiennie sprawdzaliśmy zasady ortografii i zastanawialiśmy, kiedy np. napisać coś z wielkiej litery lub gdzie w zdaniu postawić przecinek. W zależności od relacji, jaka łączy nas z adresatem, chcieliśmy też przyjąć odpowiednią formę grzecznościową.

Dużym wyzwaniem okazał się niemiecki, gdzie według nowych zasad zaimki osobowe (np. du – ty, ihr – wy) pisane są małą literą, a zwroty grzecznościowe (np. Liebe Anna, – Droga Anno,) powinny kończyć się przecinkiem, a nie wykrzyknikiem, jak często zdarza się w języku polskim. Chciałam żeby wszystko wyszło perfekcyjnie i po 3 godzinach pracy, chyba nam się udało. W każdym razie obydwoje czuliśmy się, że za nasze domowe zadanie, należy nam się co najmniej piątka z plusem! 🙂

Anna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.